Lüfer nasıl bir balıktır?

Yaşam alanları Akdeniz, Ege, Marmara, Karadeniz, Afrika ve Avrupa kıyılarıdır. Lüfer hassaten Pasifik’in doğu kıyılarında sıkça bulun...

 

Pomatomidae ailesine ait lüfer pullu, göçmen bir balık çeşididir. Yumurtlamaya eylül sonu gibi Karadeniz'de başlar. Lüfer balığı büyüklüğüne göre isim alır. Küçükten büyüğe doğru adları: Defne yaprağı, çinekop, sarıkanat, lüfer, kofana ve sırtıkaradır.

Yaşam alanları Akdeniz, Ege, Marmara, Karadeniz, Afrika ve Avrupa kıyılarıdır. Lüfer hassaten Pasifik’in doğu kıyılarında sıkça bulunmaktadır.

Göçmen bir deniz balığı çeşididir. Soğuk suları sevmeyen lüfer sıcak veyahut ılıman denizlerde yaşar. Lüferin genellikle yaşam alanı kıyıya yakın yerlerdeki suların kumlu dipli bölgeleri ve körfezlerdir. Bu göçmen balık 60 metre derinliğe kadar yaşamını sürdürür. Sıcak veyahut ılıman denizlerde devamlı benzer alanda yaşamaz. Rüzgar, sıcaklık, atmosfer basıncı veya su koşullarına göre yüzey ile dip arasında devamlı yer değiştirir. Sular soğumaya başladığı zaman da sıcak denizlere göç eder.

Lüfer keskin, sivri ve güçlü dişlere sahiptir. Ağız yapıları iri, vücut yapıları uzundur. Sırt bölümlerinde iki adet yüzgeçleri vardır, koyu mavi veyahut yeşilimsi bir renge sahiptir. Yan tarafları 95 ile 100 arasında pulla kaplıdır ve sırt bölümüne göre daha açık bir renktir. Alt kısmı, karnı gümüş veyahut parlak beyaz renktedir. Boyları 12 santimden 110 santime kadar farklılık göstermektedir.

Mayıs ayının başında yazı geçirmek üzere lüferler Karadeniz’e göç ederler. Bu zaman diliminde göçlerini tamamlayan lüfer balıkları geçtikleri Marmara’nın ve boğazın sularına yumurtalarını bırakırlar. Lüferin dişisi tek seferde 60.000 ile 80.000 arasında yumurta bırakır. Bırakılan bu yumurtalar su yüzeyinde iki bütün gün serbestçe dolaşırlar. Yumurtalar 1 mm çapındadır. Açılmaları için 20 derece su sıcaklığı gereklidir. Eğer münasip şartlar sağlanırsa yumurta 2 gün içinde çatlar. Su sıcaklığı münasip değilse süre azıcık daha uzar.

 

Saldırgan bir tür olan lüfer, uzmanlarca yamyam balık olarak nitelendirilir. Gelişmiş olan lüferler kendilerinden küçük ne kadar balık çeşidi var ise yerler. İstavrit, kolyoz, uskumru, hamsi, kefal yediği balıkların başında gelir. Genel yaşamında hayli saldırgan bir balıktır. Bu saldırganlığı beslenme biçiminde de görülmektedir. Beslenmeyecek olsa da balıkları öldürür. Tekrar avlanabilmek için yediği balıkları kustuğu gözlemlenmiştir. Yeni yumurtadan çıkan yavruları ise planktonlarla beslenir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Nane şurubu nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?