Los angeles nasıl gezilir?

Santa Monica sahilinde yemek yemek, Beverly Hills'te alışveriş, Hollywood Walk of Fame'de yürüyüş, Getty Center'da gezmek kesinlikle ...

 

Gösterişli, hızlı, ışıl ışıl, çok sesli bir şehir Los Angeles. Amerika denince akla gelen, en ünlü yerlerinden biri. California eyaletine bağlı olan bu kent, parlak rengarenk ışıklar, ünlü yıldızlar, sinema, para, alışveriş kelimeleriyle özetlenebilir. Mükemmel sahiller, yoğun trafik ve şehir hayatı, ünlü mekanlar, bilindik caddeler, güzel hava denince hemen akıllara Los Angeles geliyor. Esasen Amerikan rüyasının bütün görkemiyle yaşandığı bir yer burası. Melekler şehri adını alması da tesadüf olmasa gerek.

Santa Monica sahilinde yemek yemek, Beverly Hills'te alışveriş, Hollywood Walk of Fame'de yürüyüş, Getty Center'da gezmek kesinlikle yapmanız gerekenler arasında sıralanır. Bunların hakkını vermek için uzun zaman ayırmak lazım. Mahalle mahalle keşfedip, tadını çıkarmalısınız. Los Angeles kışları ılık, yazları nemsiz ve bunaltıcı olmayan sıcağıyla yumuşak iklime sahiptir. Seyre doyulmaz gün batımları, açık havada restoran ve kafeleri ile keyifli anlar sunar.

Bu bölgede "Food Truck" yani seyyar fast-food kamyonları çok devamlı karşınıza çıkacaktır. Tacolar, kaymaklı kızarmış tavuklar, pizzalar ve daha çok tür alternatif bulmak mümkün. Los Angeles'ta toplam 250 civarı kamyonun satış yaptığı söylenir. Ve sokak kültürünün çok önemli parçalarından biridir.

Los Angeles deyince plajlardan bahsetmemek olmaz. Ünlü plajları say say bitmez. Hafta sonları çok kalabalık olan Laguna Plajı, butik otellerle doludur. Restoran cafe, sanat galerileri ile öne çıkar. Yazları daha fazla öğrencilerin ev kiraladığı Newport Plajı, azıcık daha münasip fiyatlarıyla bilinir. Esasen bir yarımada olan Balbao Adası'nda yürüyüş çok zevklidir. Daha fazla sörfçülerin göze çarpacağı Huntington Plajı'nın, okyanusa dik uzanan caddesi ilgi uyandırır. Akvaryumu ile bilinen Long Beach plajında Queen Mary gemisi hem otel hem restoran olarak hizmet vermektedir. Açık hava spor cennetine dönüşmüş Venice Plajı paten kayanların mekanıdır. Los Angeles'ın simgesel mekanlarından biridir. Sokak sanatçıları, kaykaycılar, güzel kızlar ve kaslı erkekler... İşte filmlerde gördüğümüz hareketli Los Angeles manzarası Venice Beach'te sizi bekliyor. Malibu Plajı ise film yıldızlarını ağırlayan bir başka popüler plajdır.

 

Adını bir çok kez duymuş olduğunuz Beverly Hills; lüks evler, arabalar, ünlüler demek, gözünüzü dört açın. Şanslıysanız bir dünya yıldızıyla karşı karşıya gelebilirsiniz. Eğer lig sezonuysa, Los Angeles'a kadar gelmişken NBA maçı kaçırılmaz. Şehrin dünyaca ünlü takımı Lakers'ı kendi sahasında izlemek güzel deneyim olabilecektir. Sunset Caddesi ve Downtown da atlanmaz. Çin mahallesi ve Griffith Park zamanınız var ise kesinlikle görülmeli.

Her yerde alışveriş imkanı bulabilecek olduğunuz Los Angeles'ta, The Grove (Beverly Boulevard ve West 3rd Street arası) sokak biçiminde düzenlenmiş, üstü açık, değişik ve çok güzel alışveriş alanıdır.

 

Bir filme de adını vermiş olan popüler Mullholland Drive yolunda gezintiye çıkarak; Santa Monica dağlarından Los Angeles'a bir bakın. Hollywood'u gece görünmesi gerekenlere muhakkak not edin. Başta Oscar olmak üzere en ünlü törenlere ev sahipliği yapan popüler Kodak Tiyatrosu şurada, uğramayı unutmayın. Hollywood yazısı önünde resim çektirmeden dönmeyin.

Türkiye'den Los Angeles'a her gün direkt uçuşlar var. Eğer Los Angeles'ı tam olarak keşfetmek ister iseniz, araba kiralamak münasip olabilecektir. Bir çok Amerikan şehrinde olduğu gibi Los Angeles'ta da mesafeler uzundur ve şehir geniş bir alana yayılmıştır. Kendine özel karekterlerini sergileyen küçük kasabalarını teker teker gezmek gerekmektedir. Kendine hep yetmeyi başarmış bu özgün şehirde, kimsenin kimseyle ilgilenmediğini hemen gözlersiniz. Amerika'da New York'un sonrasında bilhassa medya ve sinema gibi artistik sektörlerin ikinci başkenti kabul edilir.

Universal Studios, Disneyland, Six Flags anlatılmaz yaşanır. Eğer roller coaster'ları, tema parkları, eğlenceyi ve adrenalini seviyorsanız, içinizdeki çocuğu mutlu edecek bir çok alternatif Los Angeles'ta hazırdır. Bu parkların yalnızca çocuklar için olduğunu düşünüp yanılmayın. Büyükler için de unutulmayacak anlar yaşatacaktır. Exposition Park'tan da bahsetmek gerekmektedir. Burası müzelerin çoğunu beraber bulundurmaktadır. Eğer Los Angeles'tayken birkaç müze görmek ister iseniz, doğru adres burasıdır. Natural History Museum of Los Angeles County ve California Science Center bu parkta bulunmaktadır.

Santa Barbara, San Diego, Solvang, Palm Springs, Temecula şarap bağları, Catalina Adası, Big Bear Gölü, günübirlik gezilecek yakın yerler arasındadır. Eğer araba kiraladıysanız bu yakın yerlere keyifli yolculuklar yapıp, bölgeyi daha iyi tanıma şansı yakalarsınız.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Berlin nasıl gezilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?