Lavanta çayının faydaları

Lavanta deyince çoğumuzun aklına elbetteki lavanta kokusu gelecektir. Çünkü lavanta bitkisi parfüm yaparken da devamlı kullanılmaktad...

 

Bitkilerin türlü alanlarda kullanımı yakın zamanımızda olduğu kadar, eskiden de hayli yaygındı. Eski çağlarda bitkiler, bitki bilimciler tarafından türlü hastalıkların tedavisinde kullanılmaktaydı. Bitkilerin insanların sağlığı üstündeki yararları eskiden beri biliniyordu. Gündelik hayatımızda da bitkilerin ve bitki çaylarının faydalarını muhakkak duymuşsunuzdur. Çünkü artık gerek televizyon programlarında, gerekse bulunduğumuz ortamlarda sürekli bitki çaylarından bahsedilir oldu. Bunun sebebi de; bitki çaylarının vücudumuzu türlü yönlerden desteklemesi, doğal ve mucizevi etkilere sahip olmasıdır. Bunlardan birisi de ‘lavanta çayı’dır. Lavanta çayının yararları hayli fazladır. 

Lavanta deyince çoğumuzun aklına elbetteki lavanta kokusu gelecektir. Çünkü lavanta bitkisi parfüm yaparken da devamlı kullanılmaktadır. Bundan hariç en fazla bilinen yararlarından birisi de, rahatlatıcı etkisidir. Hassaten uyku sorunu yaşayan bireyler; yatmadan önce lavanta çayı içmeleri, bu sorunlarını çözmeye yardım eden olabilecektir. Sakinleştirici etkisi olması nedeni ile, stresli ve aşırı kaygılı olduğumuz dönemlerde kullandığımızda, ruh halimizi pozitif yönde etkileyecektir. Bunun peşi sıra, vücudumuz için gayet önemli bir organ olan karaciğere da yararlıdır. Çünkü karaciğerin metebolizmasının güçlenmesine yardım etmektedir. Karaciğer hastalığı olan hepatit B hastalığı bakımından da yararlıdır. Bağışıklık sistemini de kuvvetlendirdiği bilinmektedir. Bunun sayesinde bizi hastalıklara karşı da korur. Gribe iyi gelen bir bitki çayıdır. Bir çok kişinin kabusu olan migren için de yararlıdır.

 

Lavanta çayının tüketilmesi sağlığımız açısından yararlıdır. Lakin belirtmek gerekmektedir ki; her şeyde olduğu gibi, lavanta çayının da yeterli ölçüde tüketilmesi önemlidir. Fazla tüketimi negatif sonuçlara yol açabilir. 

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Gribe iyi gelen çaylar adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?