Kurutma makinesiyle kıvırcık saç nasıl düzleştirilir?

Kıvırcık saçları düzleştirmeye başlamadan önce saçların ıslatılması gerekir. Islak saç tarak ile daha kolay ve hızlı açılabilir. Ama ...

 

Saçların kıvırcık olması her ne kadar havalı ve doğal dursa da şekil verme yönünden hayli zorluk yaşatmaktadır. Lakin bazı kolay yöntemler ile bu saçların düz görünüme kavuşması mümkündür. Kalıcı fönler yahut düzleştiricilerin yanında kurutma makinaları ile dahi bu kıvırcık görünüm değiştirilebilir. Öyleyse, kurutma makinasıyla kıvırcık saç nasıl düzleştirilir?

Kıvırcık saçları düzleştirmeye başlamadan önce saçların ıslatılması gerekir. Islak saç tarak ile daha kolay ve hızlı açılabilir. Ama kuru bir saç taranırken hem saçların dökülmesine yahut kırılmasına neden olacak aynı zamanda uzun süren ve zor açılan bir işleme maruz bırakacaktır. O durumda ya saçların düzleşmeye başlamadan önce diplerine kadar ıslatılması önerilmektedir. Şurada saç yıkama esnasında saç uçlarına nemlendirici sürülmesi mutlaka tavsiye edilir. Çünkü kıvırcık saçı açmak zaten zor olacağından bir nemlendirici saç kremi ile saç uçlarının yumuşatılması gerekecektir. Sonrasında duru suyla kurulanıp taranmaya kullanıma hazır duruma getirilmesi önerilmektedir. Tarama işleminden hemen önce yumuşak havlu vasıtasıyla saçın fazla ıslaklığının alınması ve nemli bırakılması gerekmektedir. Sonrasında saçın dibinden ucuna doğru saçlar tutam tutam taranmaya başlanır. Önce alt kısımların tarandıktan sonra yavaşça üst bölgelere geçilmesi önerilmektedir. Sık uçlu bir tarak yerine daha aralıklı uçlara sahip bir tarak kullanılması kıvırcık saçlar için çok uygundur. Sonrasında işlem düzleştirmeye gelecektir.

 

Tutam tutam alınmak suretiyle düzleştirilen saçlar en son üstten tekrar taranarak kabarıklığı alınmaya çalışılır. Bu işlemin kalıcılığı için bazı markaların sunduğu düzleştirici kremler kullanılabileceği gibi sprey ile de dayanıklılığı arttırılmaya çalışılır.

Saçların üst kısmı toplanır ve alttaki saçlar tutam tutam alınmak suretiyle fönlenmeye başlanır. Kıvırcık saçlar için orta boyuttaki bir saç fırçası idealdir. Saçın köke yakın dibi fırça ile tutturularak ucuna doğru çekilir. Çekerken ise kurutma makinesi fırçaya nerdeyse değecek bir şekilde yakın tutulur. Şurada önemli olan kurutma makinesini tam bir biçimde saça değdirilmemesi gerektiğidir. Tersi durumunda saçların yanmasına, kırılmasına veyahut kısaca kolay yıpranmasına neden olabilecektir. Bu gibi hallere maruz kalmamak için kurutma makinesini olası mesafede saç ile çevrili fırçaya yakınlaştırmak gerecektir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Saç boyası ciltten nasıl çıkar? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?