Kore mutfağı

2 su bardağı unu 2 yumurta ile katıştırın. 1,5 su bardağı su ekleyin ve tekrar yoğurun. Jülyen doğranmış havuç ve kabağı ekleyin. Sir...

 

Kore mutfağı, geçmişte daha fazla sebze ağırlıklı olsa da bugün etin de sebze ile dengeli şekilde kullanılmış olduğu, hem aşina olduğumuz lezzetlere aynı zamanda çok yabancı olduğumuz tatlara sahip bir mutfak. Kurutulmuş ahtapotu aperatif olarak kullanmaları, veyahut sokakta kavrulmuş böcek satan seyyar satıcıların varlığı her ne kadar bizi şaşırtsa da, lahana turşusu veya sebzeli makarna gibi ülkemize benzeyen lezzetleri de var.Peki nedir Kore mutfağının özellikleri?

Kore Mutfağından Tarifler

Pajun

2 su bardağı unu 2 yumurta ile katıştırın. 1,5 su bardağı su ekleyin ve tekrar yoğurun. Jülyen doğranmış havuç ve kabağı ekleyin. Sirke ve tuz da ilave edince bizdeki krep kıvamına gelene dek çırpın. Bir tavada yağ ı ve karışımdan tavanın boyuna göre bir nebze dökerek yayın. Arkalı önlü pişirin. Domates sosu veyahut sade olarak tüketebilirsiniz.

Sebzeli Tavuk (Tang)

Havuç ve patatesi küp halinde doğrayın. Tavaya yağ ilave ederek tavuk kanatları kavurun ve kavrulunca sebzeleri de ilave ederek bir zaman daha katıştırın. Sebzelerin suyunu salmasını bekleyin ve daha sonrasında gerekirse su ilave ederek pişirmeye devam edin. Sarmısak, karabiber ve toz zencefili karıştırarak oluşturduğunuz sosu tencereye ekleyin ve on dk daha altı kısık bir biçimde pişirin. Haşlanmış pirinç ile beraber servis edebilirsiniz.

Kore Mutfağının Özellikleri

 

Soya sosu, zencefil, sarmısak nerdeyse çoğu yemeklerinde vazgeçilmeyen malzemelerdendir.

Çay açıkça ritüel yaparcasına içilen, tadının ve kokusunun aceleye gelmeden sindire sindire anlaşılması adına kullanılan gelenekselleşen bir içecektir.

Tuzun, acının ve baharatın bol kullanılmış olduğu tarifler hayli fazladır.

Bizdeki gibi üç ana öğüne sahip bir mutfaktır.

Kahvaltıda haşlanmış pirinç yahut kızartma dahi kullanılabilmektedir.

Pirinç tabii ki ki başlıca tahıllardandır. Pirincin yanında fasulye de sürekli tüketilir.

Lahana turşusu başta olmak üzere türlü sebzelerin turşuları Kore mutfağında vazgeçilmeyen yan ürünlerdir. Turşularında baharat da kullanırlar ve bu turşuları çoğu yemeğin yanında tüketirler.

Yarım ada olması nedeni ile deniz ürünleri önemli yere sahiptir.

Tavada kızartma yöntemi çok kullanılmaktadır fakat bunun yanı sıra ızgara veya haşlama gibi pişirme yöntemleri de vardır.

Susam ve susam yağı hayli yaygındır.

Tatlı olarak da ağırlık pirinç ile yapılmış olan tariflerdedir. Susam ile yaptıkları türlü kurabiyeler de ara öğünlerinde sık kullanılmaktadır.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Karnıyarık nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?