Köpek piresi neden olur?

Pire türlerinden bazıları şunlardır;...

 

Canlıların kanını emerek yaşayan kanatsız bir böcek çeşidi olan pireler kan emmek için üstünde yaşadığı canlıyı ısırırlar. Bu hal ciddi problemlere yol açabilir. Pirelere, çok kısa bir zaman içerisinde ve çok hızlı ürerler. 

Pire türlerinden bazıları şunlardır;

*İnsan Piresi

Eğer köpeğinizi devamlı gezmeye çıkarıyorsanız ve başka köpeklerle yan yana geliyorsa onlardan köpeğinize pire geçebilir. Dış ortamla sürekli buluşan köpeklerde daha fazla pirelenme yaşanır. Sıcakların artması ile bu hale daha fazla rastlanır. Zamanında bakımı yapılmayan köpeklerinizde çabucak daha fazla pire görülmektedir. Eğer bundan şüpheleniyorsanız; vakit geçirmeden tedavisine başlanmalıdır. Yalnızca köpeğinizi ilaçlamanız yetmez, yaşadığı çevreyi de ilaçlamalısınız.

Fotoğraf: Elizabeth Tersigni

Köpeğinizin yaşadığı ortam temiz olmalı. Kirli ve düzensiz ortamda pireler hızla üreyebilir. Pireler özel olarak en ücra, karanlık yerleri seçerler ve şurada çoğalırlar. Bundan dolayı evinizi düzenli biçimde temiz tutmalısınız.

Köpeğiniz devamlı kaşınıyorsa pire taşıyor olabilir. Daha etkili metotsa pire tarağı kullanmaktır. Tarağın dişleri biri birine çok yakın olduğundan dolayı pireyi araya alabilir. Pireler çok küçük canlılar olduğundan dolayı hayvanınızın üstünde devamlı göremezsiniz. Eğer bir adet gördüyseniz; bu muhakkak başka pirelerin de olduğu anlamına gelir.

 

Pireler en fazla kedi ve köpeklerde görülmektedir. Özel olarak yaz gibi aylarda daha sık bu hale rastlanır. Peki köpeğinizde pire var mı, var ise nasıl anlarsınız?

*Doğu Sıçan Piresi

Pireler köpeğinizde ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Pire taşıyan köpekler daha huysuz, sinirli olurlar. Köpeğiniz pirelenme yaşıyorsa hemen bir veterinere danışmalısınız. 

*Kuzey Sıçan Piresi

*Kedi Piresi

*Köpek Piresi

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Toz maskesi nasıl kullanılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?