Kondisyon bisikletinin faydaları

Kondisyon bisikleti denge ve koordinasyonu geliştirme yönünden de yararlıdır. Hafta içinde 3-4 defa takriben 30-40 dakika kullanmak y...

 

Bisiklet sürmek kas gelişimi ve kilo vermek bakımından gayet yararlıdır. Spor salonlarında kullanılabileceği gibi evlerde de pratik bir şekilde yer alabilen kondisyon bisikletlerinin kullanımı kolaydır.

Kondisyon bisikleti denge ve koordinasyonu geliştirme yönünden de yararlıdır. Hafta içinde 3-4 defa takriben 30-40 dakika kullanmak yeterlidir. Vücut direncini artırarak hastalıklara yakalanma sıklığını da azaltır. Kemik ve kas yapısını güçlendirir. Stresi azaltır ve uyku sorunlarının önüne geçmektedir. Hipertansiyonu azaltır. Kan basıncının düzene girmesini sağlamaktadır.

Yatay ve dikey olmak üzere iki tip kondisyon bisikleti vardır. Yatay kondisyon bisikleti daha rahat egzersiz yapmayı sağlamakla beraber sırtı da desteklediği için kilo fazlası olanlar, diz-eklem sorunu olanlar tarafından daha fazla tercih edilir. Kullanım süresince nabzı ölçme, kalori yakımını görme vb özelliklere sahiptir.

Kondisyon bisikleti ile dilerseniz evde dilerseniz de spor salonunda pratik bir biçimde çalışabilir ve fit bir vücudumuza kavuşabilirsiniz. Üstelik spor salonu yerine evinizin rahatlığında kullanmaya hayli münasip olduğundan dışarıya çıkmaya üşenenlerdenseniz kondisyon bisikleti ile evde zayıflayabilirsiniz.

Kondisyon bisikleti kardiyo bakımından gayet yararlı alettir. Kalp-damar sağlığı ve dolaşım sistemine etkilerinin yanında bölümsel zayıflama için de tercih edilebilmektedir. Kondisyon bisikletiyle kalça, basen, bacak ve baldırdaki kasları çalıştırabilir ve bu bölümlerin sıkılaşması sağlanabilir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Paintball kuralları adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?