Kolesterol belirtileri nelerdir?

Yüksek kolesterol yalnız olarak bir hastalık olarak değerlendirilmez. İyi kolesterole HDL, kötü kolesterole ise LDL denmektedir....

 

Hücre yapısının oluşmasında önemli bulunan bir yere sahip olan kolesterol hormon ve enerji üretimine de katkıda bulunmaktadır. Beslenme düzeni ve genetik özellikler kolesterolün iyi ya da kötü seviyeleri üstünde etkili olmaktadır. Kolesterolün fazlası damarlarda biriktiği ve plakalar oluşturduğu için zararlıdır. 

Yüksek kolesterol yalnız olarak bir hastalık olarak değerlendirilmez. İyi kolesterole HDL, kötü kolesterole ise LDL denmektedir.

Kötü Kolesterolün Yükseldiği Nasıl Anlaşılır?

Kolesterolün dengede tutulması için doymuş yağ oranı yüksek besinler yerine tekli doymamış yağların kullanılması gerekmektedir. Ek olarak fiziki aktivitelerin artırılması, düşük yağ oranı içeren beslenme programının uygulanması ve düzenli spor yapması rahatsızlıkların önlenmesini sağlamaktadır. Zeytinyağı, fındık yağı, balık eti, yağsız süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, bol ölçüde meyve tüketimi kolesterolün korunması yönünden gayet önemlidir. 

Belirtilerin görülmesi halinde acil olarak bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Kan tahlili nihayetinde tanı konulur ve orada üç değere bakılır. İdeal oran total kolesterolün 200 mg/dl'den düşük, LDL'nin 100-120 mg/dl, HDL'nin ise 40 mg/dl'den yüksek olmasıdır. 

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Göz ağrısı neden olur? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?