Kıyma nasıl çekilir?

Bir gece boyunca buzdolabı içerisinde dinlenmiş etinizi kuşbaşından az daha büyük parçalara ayırınız. Dilimleme işlemini ister keskin...

 

Evinizde kıyma çekmek sanıldığı kadar zor değildir. Ufak bir kıyma makinesi edinerek istediğiniz zaman taze kıyma çekebilir, sofralarınıza lezzetli yemekler koyabiilrsiniz.

Bir gece boyunca buzdolabı içerisinde dinlenmiş etinizi kuşbaşından az daha büyük parçalara ayırınız. Dilimleme işlemini ister keskin bir makasla ister et bıçağıyla yapabiilrsiniz. Daha güvenli olduğundan ötürü genel olarak et makası tercih edilir. Et makası işlerinizi daha da kolaylaştırarak benzer zamanda zamandan tasarruf etmenizi sağlamaktadır. Küçük parçalara ayırdığınız eti içe suyu ile bir kez yıkayınız. Bu nokta hem hijyen aynı zamanda lezzet açısından çok önemlidir. Bazı mutfaklarda etin yıkanmasına sıcak bakılmaz; ama evde yapılacak her çeşit et mamulü için eti kasaptan aldıktan sonra yıkamak bir önlemdir. Lezzet kaybına yol açmayan bu yöntemi kıyma çekerken de uygulamak gerekmektedir.

Kıyma makinenize et parçalarını 4 - 5 adet aynı süre içinde olacak biçimde koyunuz. Bir kez çekilen kıymayı tekrar et yuvasına koyarak çekiniz. İki kez çekilmiş kıymaınn lezzeti artar ve dokusu yumuşar. Bütün etleri bu biçimde makineden 2'şer kez geçirdikten sonra köpük tabaklara ayırarak buzlukta saklayabilir veya hemen sonra yemek için kullanabilirsiniz.

Kıyma çekmek için hepsinden önce eti iyi seçmeniz gerekmektedir. Hafif yağlı; pembeliğini kaybetmemiş istediğiniz miktardaki etinizi kasaptan alarak eve getirip bir gece dinlendiriniz. Dinlenmiş et daha kolay çekilir ve kıyması daha lezzetli olur. Etin tazeliği de çok önemlidir. Açık pembe renkte olması; tazeliğini ele vermektedir. Etinizi ister zeytinyağı yatağında ister hiçbir ek madde gerektirmeden buzdolabı içerisinde bir gece bekletiniz. Kıyma için eti dinlendirmek zorunda değilsiniz; ama dinlenmiş et envaiçeşit et ürününde olduğu gibi kıymada da lezzeti artıran bir püf noktası olarak bilinir.

 
 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Enginar çorbası nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?