Kivili tart nasıl yapılır?

125 gram oda sıcaklığındaki margarin veyahut seçime göre tereyağı 150 gram şeker ve yumurta derin bir kabın içine alınır. Karışım köp...

 

İçinde bolca E, C ve A vitamini barındıran kivi tart yaparken da kullanılmaktadır. Lezzetli sunumuyla çay saatlerini süsleyen kivili tart yapımı gayet kolaydır. Yaparken dikkatli olunması gerekli olan bazı püf noktalar vardır.

Kivili Tart İçin Malzemeler

Hamuru için

Kreması için

Üzeri için

Hazırlanışı

125 gram oda sıcaklığındaki margarin veyahut seçime göre tereyağı 150 gram şeker ve yumurta derin bir kabın içine alınır. Karışım köpük durumunu alana kadar blender ile güzelce çırpılır. Karışımın köpük durumunu alması on dk kadar sürecektir. Daha sonrasında kabartma tozu ve vanilya karışıma eklenmektedir. Az az un eklenmektedir ve karıştırılmaya devam edilir. Hazırlanan hamur yağlanmış tart tepsisinin üstüne dökülür. Hamur, tepsinin her yerinde eşit olabilecek biçimde dağıtılır. Fazla kabarmaması için hamurun üstüne çatal ile delikler açılır. Son olarak tepsi önceleri 180 dereceye ayarlanmış sıcak fırına verilir. Pişen tart hamuru oda sıcaklığında ılımaya bırakılır.

Hamur ılımaya bırakıldıktan sonra kreması hazırlanır. Kreması için süt, un, toz şeker, vanilya ve yumurtanın sarısı bir kaba alınır. Bir zaman blender ile çırpılır. Daha sonrasında az ateşte karıştırılarak pişirilir. Son olarak üstüne tereyağı ve krema eklenmektedir. Ocaktan alınan karışırım bir zaman ılımaya bırakılır. Ilıyan karışım soğumuş tart hamurunun üstüne dökülür. Her yerine eşit olabilecek biçimde yayılır.

 

Daha sonrasında kiviler dilimlenir. Dilimlenen kivilerle tartın üstü süslenir. Tart jölesi paketin arkasındaki tarife münasip hazırlanır. Kivilerin üstüne sürülür. Eğer üstüne kremşanti sürülecekse 1 paket kremşanti soğuk sütle karıştırılır. Blender ile köpük kıvamını alana kadar çırpılır. Tartın üstü süslenir. Hazırlanan tart birkaç saat dolapta dinlendirilir. Daha sonrasında dilimlenerek servis edilir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Kuru üzümlü tart nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?