Kirpik nasıl çoğalır?

Ek olarak kirpiklerin dökülmemesi için dikkatli olmanız gerekenler vardır. Kirpik kıvırıcıları kullanmayın, içerisinde kirpik koruyuc...

 

Göz kapağının sınırlarında bulunan kirpikler, gözlere ifade, güzellik katmanın yanısıra, tozdan ve yabancı maddelerden korumaktadır. Kirpikler, kaş ve gözler beraber estetik ve simetrik bir görüntü oluşturmuştur. Gözler dışa açılan pencere ise kirpikler onun perdeleridir.

Ek olarak kirpiklerin dökülmemesi için dikkatli olmanız gerekenler vardır. Kirpik kıvırıcıları kullanmayın, içerisinde kirpik koruyucu maddeler içermeyen rimellerden uzak durun. Göz makyajınızı özenle temizlemeden yatağa girmeyin. Gözlerinizi sert hareketler ile ovuşturmayın. Yastığa yüzükoyun yumularak yatmayın.

Kirpikleri çoğaltmak için, hint yağı, badem yağı, kakao yağı, çam balı, buğday özü yağı, sarmısak yararlı bitkiler olarak sıralanabilir. Bir diş sarımsağı dövüp içine 1 çay kaşığı hint yağı,1 çay kaşığı çam balı ile katıştırın, bir kirpik maskesi hazırlayın. Bu karışımı, teninize değdirmeden, bir kulak çubuğuyla temiz kirpiklerinize uygulayın yirmi dk bekletince, çok sıcak olmayan su ile temizleyin. Arkasından, gülsuyu ile ıslattığınız pamuk ile tekrar silerek, kirpiklerde karışımdan kalmamasına dikkatli olun. Bu maskeyi 20 gün içerisinde 1 kez uygulamakta, yarar vardır. Diğer bir maskeyi, 1 diş dövülmüş sarmısak, 1 çay kaşığı ceviz yağı, 1 çay kaşığı çam balı, 1 çay kaşığı, buğday özü yağı ile birlikte karıştırarak hazırlayın. Bu karışımı da diğerinde olduğu gibi uygulayın ve temizleyin.

 

Doğal olmasa da, takma kirpik ile günlük, haftalık yoğun kirpikler kullanmak mümkün. Daha uzun zaman kullanılan ipek kirpik uygulaması ile, kirpikleriniz daha uzun ve yoğun görünür. Genel açıdan, düzgün olmayan, kıvrık olmayan kirpiklerinize kirpik perması ile volüm verilir ve daha uzun görünmesi sağlanmaktadır. Sapsarı olan kirpikleriniz özel kirpik boyasıyla, koyu renklerde boyanıp görünür hale getirilir. Tabii ki bu sıralanan işlemleri, işinin ehli insanların yapması uygun olur. Bu tür işlemlere tabi tutulmuş kirpikler daha çok bakım ve özen ister. 

Uzun ve gür kirpiklere sahip olmak, gözlerin çekiciliğini arttırmaktadır. O yüzden, kirpikler güzellikte en önem verdiklerimiz arasındadır. Kirpiklerin ana maddesi keratindir. Keratin yalnızca bazı çekirdekli hücrelerde bulunan protein ailesindendir. Keratin en fazla av hayvanlarında bulunmaktadır. Sülün, yaban ördeği, hindi, kaz gibi daha kolay ulaşılabilecek av hayvanları tüketilirse vücudumuzda eksik olan keratini temin ederiz. Ceviz, fındık, susam da yararlı besinlerdir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan İpek kirpik nasıl çıkartılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?