Kimya formülleri nasıl ezberlenir?

Kimya formüllerini ezberlemek için, kendinizi kimyevi sembollerle bir ilişkiye hazırlayın, özel olarak ta en fazla bilinenleriyle. Pe...

 

Kimya formülleri, molekül yahut bileşiklerin içerisindeki atomların, numara veyahut cinsini yansıtan kısa harflerdir. Misal vermek gerekirse, su H2O veyahut sodyum klorür NaCI gibi. Kimya formüllerini yazar veya ezberlerken , takip etmeniz gerekli olan birkaç kural vardır, bu nedenle formül ezberlemek karışık gelebilir. Fakat periyodik tablo ve en fazla bilinen bileşiklerle haşır neşir olursanız, kimya formüllerini ezberlemek hayli kolaylaşır.

Periyodik Tabloyu Kullanın

Kimya formüllerini ezberlemek için, kendinizi kimyevi sembollerle bir ilişkiye hazırlayın, özel olarak ta en fazla bilinenleriyle. Periyodik tablo, bilinen bütün elementlerin sergilendiği bir yapıdır, çoğu zaman elementlerin tam ismi veya sembolünü içermektedir. Bunlardan bazıları hayli açıktır. Örnek vermek gerekirse; O oksijen, H hidrojen demektir. Bunun gibi akılda kalıcı çok miktarda element veyahut sembolü aklınızda tutarak, kimya formüllerini ezberlemeyi kolaylaştırabilirsiniz.

Yazmanın Gücü

Uzmanlar, yazarak çalışmanın hafızada okuyarak çalışmaktan çok çok fazla kalıcı olduğu yönünde hemfikirdir. Aralarındaki bağları kurarak, kimya formüllerini defalarca yazın, sorunları çözün. En zor gelen formülleri renkli kağıtlara not alarak çalışın, tekrar edin. Günlük olarak yapacağınız formül yazma işlemi, size yeterince fazla kazanım sağlayacak, formülleri rahat bir biçimde akılda tutmanızda yardım eden olabilecektir.

 

Kimyasal Sembolleri Tanıma

Kimya formüllerini ezberlemeden önce, bileşik veyahut moleküllerde her atomu temsil eden sembolü, aklınıza getirmeniz gerekmektedir. Böylelikle uzun formülleri ezberlerken, akılda kalıcı ve ana hatlarını bilerek kolaylıkla hafızanızda yer ettirebilirsiniz.

Çalışma Kağıtları ya da Hafıza Kartları Hazırlayın

Çalışma kağıtları ve hafıza kartları, kimyevi formülleri ve sembolleri organize etmekte, ezberlemekte hayli faydalı yöntemlerdir. Periyodik tablo elementlerinden ve formüllerinden oluşan kartlarla, kimyayı hem anlayacak aynı zamanda ezberleyeceksiniz.

Valans (Bağ değerleri) Bilmek

Metal veyahut metal olmayanlardan oluşan iyonik birleşikler, kovalent birleşiklere nazaran ezberlenmesi daha zordur. Çünkü yüklü atom içerirler. Fark ettiyseniz, bazı periyodik tablo valans değerleri pozitif yahut negatif yük içerirler. Katyonlar, pozitif iyonlar 1. Grupta a+1 yükü ile, 2. Grupta +2 yükü ve geçiş elementleri 3. Gruptan 12. Gruba kadar görülebilmektedir  Bu temel bilgilerle, pratik olarak formüllere uygulamayı gerçekleştirebilirsiniz.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Kreşe gitmenin faydaları adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?