Kettle nasıl temizlenir?

Kettle temizliğinde genelde ev hanımları kireç temizleyicisi, ozon suyu, tuz ruhu gibi hayli zararlı maddeler tercih edebiliyor. Laki...

 

Yalnızca birkaç dakika içinde soğuk suyu kaynar su durumuna getirmesinden ötürü hayli pratik kullanımı olan kettle, artık tüm evlerin temel eşyası olarak olmazsa olmazların arasında yer alıyor. Fakat kettle yoğunkullanımından ötürü zaman geçtikçe temizlenmesi şart. Çünkü çeşmeden alınan su, kettle içinde kaynayınca sararmakta ve kireçler meydana getirmektedir. Bu halde haliyle çok hastalığa neden olacağı için düzenli periyodlarda temizliği yapılmalıdır. İşte kettle temizliğini için iki özel öneri:

Limon tuzu ile Kettle temizliği

Kettle temizliğinde genelde ev hanımları kireç temizleyicisi, ozon suyu, tuz ruhu gibi hayli zararlı maddeler tercih edebiliyor. Lakin bu yol yeteri miktarda sağlıklı yöntem değil. Kettle temizliğinde en etkili olarak kullanabileceğiniz yöntem limon tuzu kullanımıdır. Hayli basit, etkili ve çok çok sağlıklı yöntemdir. Kettle içine limon tuzu eklemeden önce sarılığını ve kireçlerine güzelce bakın. Sonrasında kettle içine bir miktar limon tuzu ve taşmayacak biçimde su doldurun. Limon tuzu ve su dolu olan bu elektrikli stabil çaydanlığınızın düğmesine basın. Kaynayan suyu birkaç defa daha kaynattıktan sonra kettlen kapağını açın. Bembeyaz olduğunu görecek ve çok şaşıracaksınız. Bu işlemi dilerseniz birden fazla yapabilir içindeki sarılığı yok ederek kullanıma kullanıma hazır duruma getirebilirsiniz. Devamlı aralıklar ile limon tuzu ve su kullanarak temizlemeniz kettle için yeterli gelir. Bu yol ile çaydanlıklarınızın içindeki kireci de çözmeniz mümkündür.

 

Sirke ile Kireç Temizliği

Kettle temizliğinde limon tuzu esasen yeterlidir. Fakat evinizde limon tuzu yoksa beyaz sirke ile temizlemek mümkündür. Tabi orada kettle sirke kokusundan arındırmak zor olacak. Su ısıtıcınızın yarısına kadar su doldurarak kaynatın. Kaynayan suyun içine en azami seviyesinde sirke ekleyin. Bu defa sirkeli olan suyu 7 ile 10 saat arasında bekleterek daha sonrasında dökün. Sirke kokusunun geçmesi için birkaç kez kettle içine su doldurarak kaynatın. Biraz zaman alsa bile etkili yöntemlerin başında geliyor.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Vatoz balığı bakımı adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

#1 feridelinko,

Her yöntemi denedim ama en iyi sonucu dediğiniz gibi limon tuzunda aldım.


Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?