Kek nasıl kabarır?

Kek tarifi bulmak zor değildir. Lakin esasen detay püf noktalardadır. Kekin kabarmasını pozitif yönde etkileyecek birkaç detay mevcut...

 

Özel gün olmasına gerek olmaksızın mutfaktaki en hızlı ve en kolay pişirilebilen ve bundan dolayı her çeşit içeceğe eşlik edebilen kekler, kadınların kurtarıcılarındandır. İstenen her vakitte pişirilmesi mümkün olan kekler hem tadı aynı zamanda kokusu ile çocuklar için de favori yiyeceklerdendir. Hal böyle olunca kekin nasıl yapılacağını, en iyi nasıl kabartılabileceğini ve püf noktalarının neler olduğunu bilmek de önemlidir. Çünkü iyi kabarmış ve malzemelerinin ayarı iyi tutturulmuş bir kek yiyenleri hem tadı aynı zamanda görüntüsü ile daha memnun edecektir.

Kek tarifi bulmak zor değildir. Lakin esasen detay püf noktalardadır. Kekin kabarmasını pozitif yönde etkileyecek birkaç detay mevcuttur. Kekin kabarmasındaki en ehemmiyetli nokta iyi çırpılmış olmasıdır. Karışım bembeyaz olana kadar çırpılmalıdır. Kullanılacak yumurtaların oda sıcaklığında olması önemlidir. Yumurta ve şekerin çırpılması esnasında karışımın içine yarım çay kaşığı tuz konulabilir. Karışıma kabartma tozunun yanında iki damla limon sıkılarak da kabarma miktarı artırılabilir. Soda da kekin kabarmasını arttırır. Karışıma katılacak birkaç damla soda da etkili olabilir. Unu eleyerek koymak da diğer püf noktadır. Tuzlu keklerde karışımın içine koyulacak bolca maydonoz kekin çökmesini engeller ve kabarmasına yardımcı olmaktadır.

Kek pişirilmesi sırasında alüminyum folyo kullanmamak gerekmektedir çünkü bu kekin kararmasına neden olur. Çokça fırının kapağını açmamak gerekmektedir. Bu içeriye hava girmesine ve kekin çökmesine neden olur. Keki direkt soğuk bir fırına koymak yerine, öncesinde ısıtılan fırına koymak çok önemlidir. Fırından çıkarırken de bıçak gibi ince uçlu bir alet keke batırılmalıdır. Eğer hamur bıçağa yapışmıyorsa pişmiş demektir. Kek pişince fırının içerisinde soğumaya bırakılırsa dinleneceğinden daha lezzetli hal alacaktır. 

 
 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Kalkan nasıl pişirilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?