Kayak malzemeleri nasıl seçilir?

Kayak yapmak için iyi bir kayak takımına ihtiyacınız var şüphesiz ki. Kayak takımları bağlamalardan, botlarınızdan ve batonlarınızdan...

 

Ekim ve şubat ayları arasında iç mekânlara bağlı kalmadan dışarıdaki mis gibi havayı içinize çekerek yapacağınız en güzel spor kayaktır. Karların arasında, doğayla baş başa, harika bir manzarayla birlikte macera dolu anlar yaşayabilirsiniz. Bu macera dolu anlarda kendinizi güvende hissetmeniz kayak yapabilmeniz için önemli bulunan bir kriterdir. Kendimizi güvende hissetmenin yolu doğru kayak malzemeleri seçmemizden geçmektedir.

BOTLAR: Bot tercihi çok önemlidir. Ayağınıza büyük veya küçük gelen botlarla kayık yapamazsınız. O yüzden kayak için bot denerken mağazadan kayak çorabı isteyin ve botunuzu öyle deneyin. Botun tipinden önce bakmanız gerekli olan FLEX değeridir. Flex değeri botun ne kadar esnediğini gösteren bir değerdir. Yeni başlayanlar için flex değerinin 55-60 olması gereklidir. Zaman geçtikçe bacağınız ve zemin arasındaki ilişki daha iyi olacağından flex değeri 100’lere kadar çıkabilir.

BATONLAR: Batonlar kayak yaparken ayakta dengede durmamızı sağlayan araçlardır. Kayak malzemesi satan mağazalardan istediğinizi seçebilirisiniz.

BAĞLAMALAR: Bağlamalar kayaklara monte edilen ve kayakla bir tüm olmamamızı sağlayan aletin ismidir. Bu kısma profesyonellik durumunuza bağlı olarak ayarlamalar yapılmaktadır. Bu ayarlamanın adı dındır. Eğer acemiyseniz düşmelere karşı bağlama ayarları gevşek yapılmaktadır ki düştüğünüzde kolaylıkla ayağınızdan çıkabilsin. Profesyonel iseniz de kayağınızın ayağınızdan çıkmaması gerekmektedir. Bu nedenle bağlama ayarı sıkı yapılmaktadır. Bağlama seçimindeki en temel özellik DIN değeridir. Bu özellik vesilesiyle istediğiniz sıkıştırma derecesini profesyonelliğinize göre kullanabilirisiniz.

 

Kayak malzemeleri nasıl seçilir?

KAYAK TAKIMLARI

Kayak yapmak için iyi bir kayak takımına ihtiyacınız var şüphesiz ki. Kayak takımları bağlamalardan, botlarınızdan ve batonlarınızdan oluşur.

KAYAK

Karın üstünde özgürce dolaşabilmek için gereken ve çok önemli araç kayaktır. Kayacağınız yerin özelliklerine göre çok kayak türü bulunur. Kayağınızın türü kullanabileceğiniz alana yahut yapacağınız zorlu hareketler göre seçmeniz gerekmektedir.

Serbest Stil Kayak: Gittiğiniz yerde kar hiç bozulmamışsa ilk defa siz kayak yapacaksanız bu kayak tipi sizin için çok uygun olur. Kayakların arasında hali en geniş olandır. Bu da karın üstünde kusursuzca süzülmenizi sağlamaktadır.

Tüm Yüzey Kayağı: Adrenalin yaşamak istiyorsunuz ve bunu yapmak için tümsekli, yüksek pistlerden biri seçtiniz o zaman kullanabileceğiniz kayak tipi budur. Diğer çeşitlere göre dönüşler bu kayak tipinde daha kolay yapılmaktadır.

Mukavemet Kayağı: Düz alanlarda kaymak veyahut karın üstünde yürüyebilmek için seçilir. Engebeli arazide kullanılmaz. Hayli dardırlar ve fazla bükülmezler.

 

Yarış Kayakları: Diğer tür kayaklardan daha sert bir yapısı bulunur. Süratinin çok yüksek olması sebebi ile tercih edilir. Tercih edilmesinin diğer bir nedeni de bu kayak türüyle geniş açılı dönüşler yapılabilmesidir.

KAYAK KIYAFETLERİ

Kışın soğukta yapılan spor olması sebebi ile tercih edeceğimiz kıyafetlere dikkat etmeliyiz. Seçeceğimiz kıyafetler soğuğa sağlam olmalı, su geçirmemeli ve hava aldırmalıdır. Eğer ilk defa kayak yapacaksanız veyahut devamlı kayak yapmıyorsanız kıyafetleri kiralamanız sizin için daha münasip olabilecektir. Yapacağınız seçimleri uzman kimselerden yardım alarak yapın. Kayak kıyafetleri kayak montu, kayak pantolonu, gözlük, kayak eldiveni, kayak çorapları, diz ve bilek koruyucuları, başlık ve atkıdan oluşur. Seçeceğiniz ürün size hareket özgürlüğü sağlamalıdır. Kıyafet alır iken en çokta bu özelliği göz önünde bulundurmanız gerekir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Meditasyon nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?