Karaciğeri temizleyen gıdalar nelerdir?

Karaciğer insanlar için gayet önemli olan organlardan bir tanesidir. Yiyecekler ile alınan vitamin ve mineraller karaciğer içinde emi...

 

Karaciğer insanlar için gayet önemli olan organlardan bir tanesidir. Yiyecekler ile alınan vitamin ve mineraller karaciğer içinde emilmektedir. Bunun yanında ek olarak çok önemli özelliklerinden bir tanesi de vücut üstünde bulunan zararlı maddelerin temizlenmesine yardım eden olmaktır. O yüzden de sağlıklı karaciğer sağlıklı yaşam için gereklidir. Karaciğerin sağlıklı olması da büyük oranda uygulanan beslenme programları ile mümkün olur. Bu noktada da karaciğerin temizlenip güçlenmesini sağlayan yiyeceklerin tercih edilmesi önemlidir. Bu yiyecekler iyi bir biçimde bilinmeli ve karaciğerin sağlığı açısında sürekli olarak tüketilmelidir.

Karaciğeri temizleyen gıdalar nelerdir?

Havucun yapısında bulunan “flavonoid” ve “beta karoten” adlı bileşenler karaciğerin daha sağlıklı şekjilde çalışmasına yardımcı olur.

Enginar tüketilmesi kandaki kolestorol seviyesinin ayarlanmasına yardımcı olur. Bu özelliğiyle karaciğerin görevlerinden bir tanesine yardım etmektedir ve karaciğerin daha verimli çalışmasına katkı sağlamaktadır.

Elmanın yapısında yer alan ve pektin adıyla anılan bileşen sindirim esnasında zararlı maddelerin vücudumuzdan atılmasını sağlamaktadır. Bunun sonucu olarak da karaciğerin işini kolaylaştırmış olur.

Karaciğerin daha iyi çalışmasını sağlayan diğer besin grubu da yeşil yapraklı sebzelerdir. Bu sebzelerde yüksek miktarda klorofil bulunduğundan ötürü toksik maddeler dışarıya daha kolay atıldığından karaciğer de rahatlamış olur. Ispanak, roka başlıca yeşil yapraklı sebzeler arasındadır.

 

Limon suyunun tüketilmesi karaciğerden toksinlerin atmada yardım eden safranı harakete geçirir. Bu biçimde zararlı maddeler daha kolay bir biçimde karaciğerden atılmaktadır.

Greyfurt yapısında yer alan yüksek C oranı ve gösterdiği antioksidan özellikler vesilesiyle zararlı maddelerin karaciğer üstünden atılmasına hayli yardım eder. Bu nedenle düzenli şekilde tüketilmesi insanlara fayda sağlar.

Avokado tüketilerek karaciğerin toksik maddelerin temizlemesi için gereken olan glutation adlı maddenin üretilmesi sağlanmaktadır. Bunun sayesinde karaciğere büyük yararlar verilmiş olunur. Yapılmış olan araştırma sonuçları sonrasında düzenli bir şekilde avakado tüketen insanların tüketmeyenlere göre daha sağlıklı karaciğerlere sahip olduğu belirlenmiştir.

Hepsinden önce akla sarmısak gelir. Vücut üstünde oluşan enfeksiyonlara karşı savaşmada sarmısak çok etkili olur. Bunun yanında yapısında yer alan alisin ve selenyum vesilesiyle karaciğerin temizlenmesine katkı vermektedir.

Tahıllar yüksek miktarda B vitamini içerdiğinden ötürü karaciğerin daha sağlıklı olarak çalışmasına katkı vermektedir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Hangi bitkiler öksürüğü geçirir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?