Karaciğer yağlanmasının nedenleri

Karaciğer yağlanması günlük hayat içerisinde çokça karşımıza çıkan, o nedenden dolayı de artık pek ciddiye alınmayan bir hal olmakla ...

 

Karaciğer yağlanması, tıp dilinde "hepatosteatoz" olarak adlandırılır ve karaciğer hücrelerinde çok fazla seviyede yağ birikmesi haline denir.

Hızlı kilo kaybı ve uzun bir zaman aç kalma karaciğer dengelerini bozarak karaciğer yağlanmalarına neden olur.

Gebe olma durumu geçici de olsa karaciğer yağlanmalarının başka bir nedenidir.

Kişide göbek bölümünden kilo alma durumu, karaciğer yağlanmalarının sebepleri arasındadır.

Belli sebeplerle damardan beslenme kişide karaciğer yağlanmasına neden olabilir.

Hastalık devirlerinde kullanılan kimi ilaçlar karaciğer yağlanmasına neden olur. Fakat bu hal ilaç tedavisinin sonlanmasıyla paralel bitecektir.

Karaciğer yağlanmasının diğer sebebi de aşırı kilolu olmaktır. Her kilolu insan karaciğer yağlanmasıyla yüzyüze değildir, lakin bu hal kilolu kişilerde% 70 daha çok görülmektedir. Alınan fazla kilolar yağ hücrelerine depolanır.

Wilson hastalığı da karaciğer içerisinde yağlanmalara neden olan başka bir başlıktır.

Kötü beslenmeden kaynaklı vücutta insülin direnci meydana gelebilir. Bunun yüzünden da pankreas daha çok insülin üretmeye başlar. Biri birine bağlı bu döngü içerisinde insülin hormonundaki artış nedeniyle kandaki ve karaciğerdeki yağ asitlerinde artış görülmektedir  Kısaca vücudumuzun insülin direnci göstermesi karaciğer yağlanmalarına neden olur.

Karaciğer yağlanmasının başlıca sebebi aşırı alkol kullanımıdır. Alkol, karaciğerdeki yağ metabolizmasının işlevine zarar vermektedir. Bunun ile bağlantılı olarak da yağın karaciğer içinde birikmesine neden olur.

 

"üç beyaz" olarak bilinen un, şeker ve tuzun gereğinden fazla tüketilmesi karaciğer yağlanmasına neden olur.

Kandaki trigliseridlerin yüksek çıkması, karaciğer yağlanmasının kapıda olduğunun habercisidir.

Yüksek kolesterol karaciğer yağlanmasını doğurabilir.

Karaciğer yağlanması günlük hayat içerisinde çokça karşımıza çıkan, o nedenden dolayı de artık pek ciddiye alınmayan bir hal olmakla birlikte siroz hastalığına kadar gidebilmektedir.

Karaciğer yağlanmasının anlaşılamsı için karaciğerdeki yağ oranına bakılır. Eğer karaciğerdeki yağ miktarı  % 7 ile % 10 üzerindeyse karaciğer yalanmasından söz etmek mümkündür.

Peki karaciğer yağlanmasının sebepleri nelerdir?

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Eklem ağrıları nasıl geçer? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?