Karabaş otu hangi vitaminleri içerir?

Bu vitamin yağ asitlerinin çözülmesini sağlamaktadır. Vücut içerisinde yer alan çok enzimin çalışmasına yardım etmektedir. Beyin hast...

 

Daha fazla Akdeniz bölümünde yetiştirilen bir bitki olan karabaş otu lavanta olarak da bilinir. Çiçekleri genel olarak mavi olan bu bitkinin çevreye saldığı güzel bir kokusu vardır. Eski dönemlerde teknoloji çok gelişmediğinden çokca ulus tarafından ruh ve sinir hastalıklarını tedavi etmede kullanılan bitkidir. İçerisinde çok vitamini barındırdığından insanların sağlığı için gayet önemli bir yere sahiptir. Kontrollü bir biçimde tüketildiğinde çokca problemi gidermeye yardımcı olur.

B6

Bu vitamin yağ asitlerinin çözülmesini sağlamaktadır. Vücut içerisinde yer alan çok enzimin çalışmasına yardım etmektedir. Beyin hastalıklarında önemlidir.

B1 vitamini

B1 vitamini kişinin iştahının açılmasını sağlayan bir vitamindir. Ek olarak hamile kadınların daha sağlıklı doğum yapmasını sağlamaktadır. B1 vitamini sinir ağrılarına da iyi gelir.

C vitamini

Diş etlerinde problem yaşayan ve diş etlerinde devamlı yara çıkan kimseler için yararlı vitamindir. Yaşla birlikte ortaya çıkabilen damar problemlerine de iyi gelir. Diş sağlığı içerisinde önemlidir. Sinirsel hastalıklara iyi gelir. Ek olarak kemik gelişimine katkıda bulunmaktadır.

E vitamini

E vitamininin en ehemmiyetli özelliği iyi bir antioksidan olmasıdır. Bu özelliği ile vücudumuzdaki toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Kişinin bağışıklık sistemini güçlendirerek kişiyi hastalıklara karşı korur. Damar sertliğini önlemektedir. Göz sağlığını korur. Ek olarak kişiyi kanser türlerine kaşrı korur.

 

Karabaş otu hangi vitaminleri içerir?

Folatlar

Kırmızı kan hücresi ve deri hücresi yaparken gayet önemli bir yere sahip olan folatlar vücut için önemlidir. Folat anne ve bebeğimizin sağlığı için gereklidir. Doğumdan önce bebeğimizin hücrelerinin tam gelişmesi, kemik iliğinin sağlıklı büyümesi için önemlidir.

A vitamini

A vitamininin hassaten bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği vardır. Bununla birlikte kemikleri güçlendirici ve kemik gelişimini tamamlayıcı etkiside bulunmaktadır. Cilt sağlığının korunmasında da etkili olmaktadır.

B2

B2 vitamini deri için önemlidir. Deri dokusunu korur. Kepeklenmeyi giderir. Ek olarak tırnakların sağlıklı büyümesini sağlamaktadır.

K vitamini

Daha fazla yeşil yapraklı sebzelerde bulunan K vitamini insanların sağlığı için önemli bulunan bir yere sahiptir. Kanın pıhtılaşmasında büyük bir rol oynar. Menopozdan sonra kemiklerde oluşabilecek hasarları önlemektedir. Prostatt kanserine yakalanma riskini azaltır. Kalp sağlığını korur.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Karahindiba hangi vitaminleri içerir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?