Kapı nasıl seçilir?

Genelde kapı seçimlerinde dikkatli olunması gerekenleri sıraladık. Bu hususları dikkate alarak kapı seçtiğinizde pişman olmayacaksını...

 

Kapı evlerin temel iç yapı unsurlarından biridir. Bincelerce tür ve renkte kapı bulmanız mümkün. Evinizin kapılarını hazır ürünler arasından tercih edebileceğiniz gibi marongazlara da yaptırabilirsiniz. İster hazır ürünleri ister el yapımı ürünleri satın alır iken dikkat göstermeniz gerekli olan çok husus var. Kapı tercihi hiç şüphesiz evin iç dizaynı içim gayet önemli. Bu önem doğrultusunda kapı seçerken önerlerimizi dikkate almanızı tavsiye ederiz.

Kapı seçmeden önce bütçenizi belirleyin. Piyasada hayli geniş fiyat aralığında kapılar bulmanız mümkün. Bundan dolayı kapı satın olmadan önce bütçenizi belirlemeniz tercihlerinizi azaltarak tercihi kolaylaştıracaktır.

Seçtiğiniz kapı renginin katalogtakiyle benzer olduğunu görmek için kesinlikle o renkte yapılmış bir kapıyı görün. Bazen katolog renkleriyle asıl kapı renkleri benzer çıkmayabiliyor. Bu da alışverişinizin sizi mutlu etmemesi anlamına geliyor. 

Kapıların ve kasalarının ölçülerinin doğru alındığından emin olun. Münasip ölçülerde yapılmayan kapılar hem çirkin bir görüntüye aynı zamanda duvarlarda fiziki hasara neden olabilir.

Kapıların doğru montajlandığından emin olun. Doğru montajlanmayan kapılar ardından kapanmama problemi doğurabilir. 

Bütçe belirlendikten sonra, kapı seçerken dikkatli olunması gerekli olan diğer bir önemli husus da seçilecek kapının evin duvar rengine ve yer döşemelerine uyum sağlamasıdır. Duvar rengine ve yer döşemelerine münasip renklerde seçilen kapı evin iç dekorasyonunu tamamlayacaktır.

 

Kapının kolay temizlenebilmesi de önemli. Temizliği rahat malzemelerden yapılmış kapıları tercih edin.

Kapı seçerken tabii ki kapı kolu seçimleri de pek önemli. Kapı kollarını kapının rengi ile uyumlu seçmeniz mühim. Ek olarak evinizin ve kapınızın havasına münasip kollar seçmelisiniz. Örnek verilecek olursa klasik eviniz ve kapınız var ise kapı kolunuz da öyle olmalı. 

Kapı aldığınız firmanın güvenirliğinden emin olun. Servis ve montaj işleri hakkında kesinlikle bilgi edinin. Kapıları kesinlikle imalatçılarından yahut onların bayiliklerinden satın alın.

Seçeceğiniz kapının yapıldığı malzemenin kaliteli olmasına dikkatli olun. Uzun zaman kullanıma münasip, sağlam ürünleri tercih edin.

Genelde kapı seçimlerinde dikkatli olunması gerekenleri sıraladık. Bu hususları dikkate alarak kapı seçtiğinizde pişman olmayacaksınız!

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Toprak çeşitleri adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?