Kanama nasıl durdurulur ?

Atar damar kanamaları: Kalpten organlara temiz kan taşıyan atar damarlar kanadığı zaman rengi açık kırmızı, kesik kesik ve fışkırarak...

 

Günlük hayat içerisinde devamlı karşılaştığımız sağlık sorunlarından biridir kanamalar. Derimizin ince oluşu da bunda bir etkendir. Peki bu kanamalar neden olur ve nasıl durdurulur?

Toplar damar kanaması

Kılcal damar kanaması

Atar damar kanaması

Atar damar kanamaları: Kalpten organlara temiz kan taşıyan atar damarlar kanadığı zaman rengi açık kırmızı, kesik kesik ve fışkırarak kanar. Böyle bir kanamada ilk yapılacak müdahale kanayan yere baskı uygulayarak tampon yapmaktır.

Toplar damar kanamaları: Rengi koyu kırmızı, akışı ise kesintisiz ama yavaştır. Atar damar kanamalarına göre az daha az tehlikelidir. Kanama yüzeyi geniş değilse küçük tampon işe yarar.

Kılcal damar kanamaları: Vücut yüzeyinin üst tarafına yakın yerlerde daha çok görülmektedir. Çok hafif ve nerdeyse hiç akmayan bir biçimde olur. Ama en değişik olan kılcal damar kanaması burundaki kanamlardır. Burnumuz vücut yüzeyimize göre daha sıcak olduğundan dolayı ve vücudumuzun en üst tarafında yer almasıyla hem sıcaklık aynı zamanda yer çekimi etkisiyle daha şiddetli ve akışkan bir durumda olur. Burun kanamalarında asla uzanmamalıyız. Kafamızı çok hafif geriye atmalı ve burun kanatlarımızı iki tarafından hafifçe bastırmalıyız.

Genel açıdan ise bir kanamaya ilk müdahale yapılırken 3 temel adım vardır;

Kanayan yeri kalp seviyesi üzerinde tutmak

Baskılı tampon yapmak

Kanayan bölgeyi soğutmak

Vücudumuzdaki kanamalar 3 çeşittir;

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Boyun düzleşmesi belirtileri adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?