Japon balığı bakımı

Küçük fanus içinde, filtresiz ortamda eziyet etmek yapılmış olan en büyük yanlışlardan biridir. Japon balığı bir akvaryum balığıdır. ...

 

Çokca kişinin ilk tercih ettiği balıklar arasında gelen Japon balıkları, doğru yerde ve doğru şekilde bakılmazsa çok uzun ömürlü olmayan balıklardır. Dolaylı olarak tam anlamıyla nasıl bakacağınızı, nasıl beslemeniz gerektiğini ve akvaryum temizliğinin nasıl olması gerektiğini tam bilmiyorsanız öğrenmeden Japon balığı alıp bakmaya heveslenmemenizi öneririz. Peki, Japon balığı nasıl bakılır?

Küçük fanus içinde, filtresiz ortamda eziyet etmek yapılmış olan en büyük yanlışlardan biridir. Japon balığı bir akvaryum balığıdır. Balık başına asgari 8-10 litre su düşecek bir akvaryuma ihtiyaç vardır. Tavsiye edilen ise 100 lt lik akvaryumda 10 Japon balığı bakımıdır. Fakat bu kadar büyük bir akvaryum almak istemiyorsanız birkaç Japon balığını bakacak kadar yani 40-50 litre su kapasitesine sahip akvaryumda bakabilirsiniz. Akvaryum tabanının genişliği de önemlidir. Tabanı geniş akvaryumlarda balıklar daha rahat hareket edecektir.

Japon balıkları sık su değişimini severler. Dolaylı olarak çok fazla Japon balığı bakacaksanız bunu göz önünde bulundurarak karar vermelisiniz. 2-3 gün içinde bir 1/5 oranında sularını değiştirmek daha sağlıklı ve hızlı büyümelerini sağlayacaktır. Ama dikkatinizi açmanız gerekli olan diğer bir nokta ise ekleyeceğiniz suyun akvaryum sıcaklığına eşit olmasıdır. Ani sıcaklık değişimi balıklarınızın kolaylıkla hastalanmalarına neden olabilecektir. Ek olarak ilave edeceğiniz suda dikkatinizi açmanız gerekli olan diğer nokta ise klorsuz su olmasıdır.

 

Beslenmede ise çok ince değil de yutabilecekleri irilikte yemlerle beslenmelidirler. Japon balıklarına hazır yem dışında bitkisel pul yemler ve hayvansal gıdalarla yapılmış olan yemler de verebilirsiniz.

Su kadar filtre de önemli kabul edilen bir öğedir. Devamlı beslenen ve bu nedenle de akvaryumu sık kirleten bir cins olan Japon balıkları filtreye ihtiyaç duyarlar. Bu neden bir iç filtre bulunması gerekmektedir. Buna ek olarak soguk su balıkları olmalarına karşın doğal ortamlarında bulunmadıklarından ısıtıcı da olması gerekenler arasındadır. Su sıcaklığının 22 derecede olması ideal olanıdır. Japon balıkları güneşi severler ve güneşe ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle güneş gören bir konumda akvaryumu konumlandırmak gerekir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Ecza dolabı malzemeleri adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?