Ispanaklı yumurta nasıl yapılır?

Ispanağın bu yararlarından yararlanabilmek için satın alır iken dikkatli olunması gerekli olan bazı kuralları vardır. Bunlar, ıspanak...

 

Ispanak birçok birey tarafından sevilerek yenmese de yararları saymakla bitirilemez. Ispanak içinde yüksek miktarda demir, iyot, kalsiyum, klorofil, A vitamini ve C vitamini barındırmaktadır. İçerdiği protein ve folik asit vesilesiyle alzheimer hastalığının en büyük düşmanıdır. Ama en göze çarpan ve halk dilinde en fazla bilinen özelliği kasları güçlendirmesidir. Bunu da 'Temel Reis' figürü ile anlatılıp çocukların dikkatini çekmeyi başarmıştır. 

Ispanağın bu yararlarından yararlanabilmek için satın alır iken dikkatli olunması gerekli olan bazı kuralları vardır. Bunlar, ıspanak kuru olmalı, küçük, yeşil ve ince yapraklı olmalıdır. Kökleri sararma yapmış bir ıspanağın alınması tavsiye edilmez. Aldığınız ıspanağı evde uzun zaman bekletmeden pişirirseniz vitamin kaybına uğramasını engellemiş olursunuz. 

Lakin ıspanağı tüketebilmenin kolay yollarından biri ıspanaklı yumurtadır. Her yaştan kimsenin seve seve tükettiği bir yemek olan ıspanaklı yumurtanın hazırlanması da bir o kadar kolaydır. Ispanaklar güzelce yıkanır. Bir kabın içinde yıkarsanız ıspanakları kumlarından arınıp arınmadığını daha kolay anlayabilirsiniz. Daha sonrasında yıkanan ıspanaklar sirkeli suda bir zaman bekletilir. Sirkeli suda bekletmemizin gayesi içinde bakteri var ise eğer ölmesi için bu işlemi yapıyoruz. Diğer bir yandan ince ince kıydığımız soğanları tencere içine alıp zeytinyağında yumuşak olana kadar kavrululur. Yıkadığımız ıspanaklar tahta bıçak vasıtasıyla doğranır. Tahta bıçakla doğramamızın sebebi sebzemizin içerisindeki vitaminlerin kaybolmaması. Daha sonrasında kavrulan soğanların içine ıspanaklar eklenir. Üstüne tuz eklenir ve çok kavrulmaz. Ispanağınızın miktarına göre kaç yumurta kırmak isteniyorsa çırpılır ve kavrulan ıspanakların üstünde o kadar göz biçiminde yuvarlaklar açılır. Açılan yuvarlakların içine çırpılan yumurtalar eklenir ve pişirilir. İsteğe göre omlet halinde de hazırlanabilir. 

 

Bu vitamin deposu besini yemek için türlü tarifler vardır. Ispanağın kökleri ile kıymalı ıspanak yemeği olsun, pirinçli ıspanak yemeği olsun, üstüne yoğurt dökerek yiyebileceğiniz ıspanak kavurması olsun, ayrıca ıspanaklı pasta bile yapmak mümkündür. 

Çokca vitamini içinde barındıran bu sebzeyi herkes bol ölçüde tüketmelidir. Yukarıdaki tarifte, protein kaynağı olan yumurta ile birleşimiş durumu daha da besleyici bir yiyecektir. Demir eksikliği anemisinin tedavisinde öğünlerde ıspanaklı yumurta tüketmek çok önemlidir. Bir başka deyişle ıspanak ve yumurtanın birleşimi olan bu yemek doğal ilaç niteliğindedir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Şişe nasıl açılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?