İsim hakkı nasıl alınır?

Şahsınız adına bir ürün ya da hizmet vermek yerine başka bir firma yada kişiye ait tescilli bir markayı kiralayabilir veyahut satın a...

 

Kamuoyunda ve ticari alanda çokca duyulan bir terim olan isim hakkının hukuki terimi marka tescilidir. Bu marka tescili sizin ticari kimliğinizdir. Şahsınıza ait veya firmanıza ait ürünler yahut verilen hizmetilerin üstündeki ismin marka tescili ile korunmasıdır. Bu isme logo da dahildir. Marka tescili, insanların isim ve soyisimlerini korumalarıdır. Firmanıza ait isim hakkı yalnızca marka tescili yaptırarak koruma altına alınır. Geçerlilik süresi konusunda ise marka tescili yaptırdıktan sonra 10 sene geçerliliği vardır. 10 senede bir yenileme işlemi yapmak şartıyla süresiz olarak bu hakkı elimizde tutabiliriz.

Şahsınız adına bir ürün ya da hizmet vermek yerine başka bir firma yada kişiye ait tescilli bir markayı kiralayabilir veyahut satın alabilirsiniz. Kiralama işlemi lisans kullanım izni yoluyla yapılmaktadır. Satın alma işlemi ise devir yoluyla yapılmaktadır.

Marka tescili için gereken evraklarla başvuru yapılarbilir. Bu belgeler;

Marka olarak tescil edilmek istenen işaret yahut logonun ayırt edici olması gerekmektedir. Ayırt edici bir logo veyahut işaret tasarlanmamış olabiliri. Bu halde marka tescili yapılsa dahi piyasada benzer logo ve işaretlere sahip firmaların ürün ve hizmetleriyle ayırt edillmesi sağlanmaış olmayacağından markadan beklenilen hedef gerçekleşmeyebilir. Markadan beklenilen iktisadi yararlar sağlanamayacak ve markanın piyasada öne çıkabilme etkisi azalmış olabilecektir. Bu nedenle tasarım öncesinde bir benzerlik araştırması yapılamalıdır. Böylelikle benzer markalar daha önceleri tespit edilip başvuru esnasında maliyet azaltılıp üstünde büyük yatırımlar yapılacak işaretin önceleri tespit edilip yeni tasarımların yapılmış olması önemli iktisadi kazançlar sağlayacaktır. O nedenle piyasada benzer logo, isim araştırması yapmak bize kazanç sağlayacaktır. 

 

  Marka başvuru formu 

  Vekaletname (Firma kaşesi basılmalı, ad soyad ve firma sahibince imza atılmalıdır.Noter tasdikine gerek yoktur.)

  Marka başvuru ücreti (sınıf adedine göre değişir)

  Marka örneği ( tescili istenen markaya ait bir adet misal var ise logo)

Marka tescili başvurusu yapıldıktan sonra 1-2 gün içinde Türk Patent Enstitüsü tarafından başvuru resmi belge ile ilgili vekil firmaya gönderilir. Bu süreçten sonra 6. ayda marka tescili yayına çıkar.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Birikim hesabına nasıl para yatırılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?