İletişim bilimleri mezunları nerelerde çalışır?

Görsel kültür, haber yazma, halkla ilişkiler, reklamcılık, radyo – televizyon yayıncılığı gibi dersler eşliğinde eğitimlerine devam e...

 

İletişimin çok miktarda alt başlığı olduğu düşünüldüğü zaman iletişim bilimleri eğitimi alan bir kişinin de çok miktarda başlık hakkında bilgilendiğini söylemek yanlış olmaz. Bu bölümü okuyanlar çok geniş bir alanda eğitim aldıkları için çalışma alanları da hayli geniştir.

Görsel kültür, haber yazma, halkla ilişkiler, reklamcılık, radyo – televizyon yayıncılığı gibi dersler eşliğinde eğitimlerine devam eden öğrenciler medyada kolaylıkla çalışma alanı bulabilir.

‘Video yapım’ dersinde edinilen bilgiler vesilesiyle mezunlar, video üretimi, yayıncılık, sinema alanında da iş bulabilir. Dijital video üretiminin popüler olduğu son günlerde, iletişim bilimleri bölümünü bitirmiş olan öğrenciler, çok yönlü kazanımlarıyla çokca sektörde iş bulabileceği gibi bu kazanımları sürekli avantaja çevirebilir. 

Gazete, dergi, televizyon, radyo, reklam ajansı, halkla ilişkiler ajansı gibi yerlerde çalışabilecek olan iletişim bilimleri mezunları, ek olarak iletişimle ilgili her alanda da bilgilerini kullanabilir. Son devirde önemi gittikçe artan dijital ajanslarda da başarı elde edebilecek potansiyele sahip olan iletişim bilimleri mezunları, sosyal medya ajanslarında çalışabileceği gibi bu alanlara dışarıdan destek vererek de para kazanabilir.

Ek olarak organizasyon, etkinlik gibi alanlarda da çalışabilecek olan iletişim bilimleri mezunları, yayınevlerinde de kariyer yapabilir. Son zamanda internetin öneminin daha da artması ile çoğalan internet yayın organlarında da iş bulma olasılıkları hayli yüksektir. Gerek haber, gerekse yaşama dair içerikler giren internet siteleri de iletişim bilimleri mezunu öğrenciler için münasip çalışma yerleri arasında yer bulur.

 

Araştırma yöntemlerinin de öğretildiği iletişim bilimleri bölümü mezunu olanlar, sosyal bilimler araştırmalarına katkı sunan kurumlarda da çalışabilir. Nicel ve nitel veri toplama ve analiz becerisi kazandırılan mezunlar, araştırma şirketlerinde kolay bir şekilde istihdam edilebilmektedir.

Temel fotoğrafçılık eğitiminin de verildiği kısımda, mezunlar fotoğraf sanatı alanında da çalışabilir ayrıca serbest çalışma şansına da sahiptir.

Tasarım eğitimi de alan iletişim bilimleri öğrencileri, tasarımcı kadrosunun olduğu her kurumda çalışabilir. Yerel yönetimler, ajanslar, gazeteler, fotoğraf stüdyoları ve dergilerde çalışabilecek olan iletişim bilimleri mezunları, esasen şanslı dilimin içerisinde yer bulur. Çünkü çalışma alanı geniş olan bir bölüm mezunu olmak, sürekli avantaj yaratır.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Sosyal hizmetler mezunları ne iş yapar? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?