Hidrosel belirtileri

Hidrosel Belirtileri...

 

Hidrosel erkeklere görülebilen ve korkuya neden olmaması gerekli olan hastalıklardan biridir. Tümör gibi sebeplere neden olabilse de incelemeler neticelenene kadar kişinin korkması gerekli olan bir hal teşkil etmez.

Hidrosel Belirtileri

Hidroselin kendini gösterme biçimi tanımında da ifade ettiğimiz gibi testisi çevreleyen zarlar içinde yahut yumurta çevresinde fazlaca sıvı bulunmasıdır. Yumurtaların her ikisinde de sıvı birikimi olabileceği gibi, yalnızca birinde de sıvı birikimi olabilir. Şikayetler bilhassa aşırı büyüme, yürümede zorluk gibi sebeplerle olur. Bunlar da hidroselin başlıca belirtileri arasındadır. Çok yoğun olmasa da ağrı olarak da kendisini gösterebilir.

Hidroselin oluşma sebepleri yaşa göre farklılıklar göstermektedir. Çocuklarda ve bebeklerde başlıca hidrosel sebebi karın zarının kapanmamasıdır. Yetişkinlerde ise enfeksiyona bağlı hidrosel oluşabilir. Testis torbası ve varikosel ameliyatları da başlıca hidrosel sebepleri arasındadır.

Hidrosel nedenleri içinde en dikkatli olunması gerekli olan neden ise 20 ile 30 yaş arasında görüldüğünde testis kanserinin bir ön uyarısı olabilmesidir. Çoğu kez testis tümörünün belirtisi olarak kabul edilir. Bu neden dışarısındaki sebeplerle oluşması korkulacak sebepler değildir. Testis tümörünün habercisi olup olmadığı ise lakin yapılacak tetkikler ardından anlaşılabilir.

 

Hidrosel testisi çevreleyen zarlar içinde biriken sıvının gereğinden fazla olması yahut yumurta çevresinde normalden fazla sıvı olmasına verilen isimdir. Sıvı durağandır ve ışık tutulduğunda testis karaltıları gözükebilir.

Hidrosel Nedir?

Hidroselin Sebepleri

Hidroselin oluştuğu hallerde testislerin sıkılması halinde veyahut dokunulmasında net bir ağrı hissedilmez. Yani sıvı başlıca ağrı sebebi değildir. Görüntüdeki büyüklük dışında bir belirti vermeyecektir. İlerleyen hallerde yalnızca yürüme bozuklukları oluşabilir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Şeker neden bağımlılık yaratır ? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?