Heyelandan korunma yolları

Heyelanın yerleşim bölümlerinde oluşması nihayetinde can ve mal kayıpları yaşanabilir. Özel olarak heyelan oluşumuna müsait arazileri...

 

Yamaçlar üstünde bulunan toprak tabakalarının, kayaların ya da molozların türlü etkilerle yamaç doğrultusunda hareket etmesi olayına heyelan veya toprak kayması denir. Özel olarak fazla yağış alan ve arazi yapısının gevşek olduğu kısımlarda devamlı görülebilen heyelan, yavaşça gerçekleşebileceği gibi ani ve hızlı biçimde de ortaya çıkabilir.

Heyelandan Korunmak İçin Neler Yapılması Gerekir?

Şehir içi ve şehirlerarası karayolları heyelan bölgelerinden uzak olacak biçimde yapılmalı, heyelan bölümünden geçen yollar ise istinat duvarları ile koruma altına alınmalıdır.

Dik yamaçların bitki örtüleri korunmalı ve çıplak olan yamaçlar ağaçlandırılmalıdır.

Yamaçların doğal eğimleri bozulmamalıdır.

Heyelan bölgelerinin zemini sertleştirilerek suyun alt tabakalara geçişi engellenmelidir.

Heyelan ihtimali olan eğimli arazilerde drenaj yapılarak geçirimli tabakaların daha çok su alması önlenmeli ve tabakada aşırı su birikmesi engellenmelidir.

Yol çalışmalarında yarma olan araziler çok derin olmayacak biçimde kazılmalıdır.

Yamaçların eteklerine ve akarsu yataklarına destek duvarları (istinat duvarı) yapılmalıdır.

Yeni yerleşim alanları heyelan bölgelerinden uzakta kurulmalı, heyelan kısmında olan yerleşim alanları da heyelan bölümünden uzağa kaydırılmalıdır.

Dik yamaçların etekleri mümkün olduğu kadar az kazılmalıdır.

 

Heyelanın yerleşim bölümlerinde oluşması nihayetinde can ve mal kayıpları yaşanabilir. Özel olarak heyelan oluşumuna müsait arazilerin yakınından geçen karayollarında kimi kez heyelana bağlı olarak can ve mal kayıpları görülebilmektedir. Heyelanın oluşması bilhassa ani ve hızlı halde olduğundan ötürü, bu anda heyelandan korunmak çok zordur. Heyelan oluşumu esnasında yapılabilecek en iyi şey, heyelan fark edildiği anda yamaçtan yukarı doğru yani arazi hareketinin zıt yönünde hareket etmektir. Buna ek olarak heyelan oluşumuna müsait arazilerde alınacak bazı önlemler nihayetinde bu arazilerde heyelan oluşma riski veyahut heyelan oluşumu nihayetinde can ve mal kaybı oluşması riski azaltılmış olur.

Heyelan olayında yağışların etkisi ile tam olarak gevşeyen ve ağırlaşan arazi yapısı, eğim doğrultusunda yerçekiminin etkisiyle hareket eder. Heyelanın oluşması için en üstteki arazi katmanının suyu geçirebilen bir özellikte olması gerekmektedir. Bu tabakadan geçen yağmur suları daha alttaki geçirimsiz bir tabakanın üstünde birikir. Bu biçimde suyla ağırlaşan ve kayganlaşan arazi katmanı, geçirimsiz tabaka üstünde eğim yönünde hareket eder ve heyelan oluşur. Yamaçtaki eğimin yağış miktarının artması heyelan görülme riskini de arttırır. Bilhassa hem çok yağış alması aynı zamanda arazi yapısının eğimli olması hasebiyle Karadeniz Bölgesi’nin kıyılarında heyelan olayları sıkça görülür.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Domates nasıl saklanır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?