Havuç nasıl yenir?

Havuç çokca yiyecekle beraber tüketilebilmektedir. Salataların vazgeçilmeyen malzemelerinden biridir. Tadı ve görüntüsüyle salatalara...

 

Maydanozgiller ailesinden olan havuç etli sebzeler arasındadır. Turuncu rengini karotenden alır. Anadolu'nun tamamında yetişebilen bir sebzedir.

Havuç çokca yiyecekle beraber tüketilebilmektedir. Salataların vazgeçilmeyen malzemelerinden biridir. Tadı ve görüntüsüyle salatalara renk kattığı için tercih edilir. Havuç çorbası hazırlanış itibarı ile zahmetsiz olduğundan sofralarda devamlı yerini alır. Havuçlu pilav ise pilavın sade görüntüsünü lezzetiyle tatlandırdığı için özelliği olan günler içinde tercih edilir. 

Salata ve ana yemeklerin yanında havuç, tatlılarda ve meşrubatlarda da kullanılabilmektedir. Havuçlu kek en popüler tatlı örneklerindendir. Bundan hariç havuçlu helva, havuç lokumu, havuçlu muhallebi gibi tatlıların içerisinde bolca kullanılmaktadır. Meşrubatlarda ise havuçlu limonata kış günlerinde grip önleyici ve lezzetli içeceklerdendir. Haziran ile eylül ayları arasında ise pancarlı havuç hem serinletici aynı zamanda sağlık için yararlıdır.

Havuç etli yemeklerde de en çok tercih edilir, çünkü yağın yıkımı için büyük bir yarar sağlar. Ana yemeklerin içerisinde olmasa bile meze olarak çokça kullanılmaktadır. Yoğurtlu veya patatesli havuç ezmesi sofralara lezzet katar. 

Havucun vücudumuza yararları hayli fazladır. A vitamini kaynağı olması ile gözlere ve cilde iyi gelir. Ek olarak beta karoten içeren havuç kanser hastalarına ve tümör gibi hastalıklara yarar sağlar. Havucun diğer bir özelliği ise damar tıkanıklığını önlemeye yardım eden olmasıdır. Antioksidan özelliğe sahip olduğundan tıkanıklığa neden olan serbest radikallerin vücudumuzdan atılmasını sağlamaktadır. Havuçta bolca lif bulunmaktadır. Sindirim sisteminin dengesini lif içeren besinler sağlamaktadır ve bu lifler bağırsaklardaki hareketliliği artırarak atıkların temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Beynin en fazla ihtiyaç duyduğu minerallerden biri de potasyumdur. Havuç bol bol potasyum içermektedir, bu da beynin sağlıklı çalışmasını sağlamaktadır. Potasyum benzer zamanda adrenalin ve kortizon hormonlarını dengeler. Havuç tüketimi genel olarak diyet yapanlar için önerilmektedir, çünkü doygunluk hissi yaratır ve mide hastalıklarının tedavisinde etkili olmaktadır.

 

Havucu gereğinden fazla ölçüde tüketmek sağlık için zararlı olabilir. Aşırı havuç tüketimi şişkinliğe, kabızlığa ve alerjiye neden olabilir. Bunu dikkate alarak havuç tüketimi ayarlanmalıdır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Ayva ile nasıl zayıflanır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?