Hamile kadınlar için tatil önerileri

Esasen hamilelik zamanında tatili iki safhada değerlendirmek ve ona göre önlemler almak daha mantıklı bir adım olabilecektir. Gebeliğ...

 

Tatil, uzun çalışma temposu sonrasında küçük moladan çok şey ifade eder çoğumuz için. Belki de koca insanlara “yuppi” dedirten tek şeydir tatil. Tatile nasıl hazırlanmalı? Peki bir de hamileysek? Hal ne kadar değişir bizim için?

Esasen hamilelik zamanında tatili iki safhada değerlendirmek ve ona göre önlemler almak daha mantıklı bir adım olabilecektir. Gebeliğin ilk aylarındaysanız nelere dikkat etmelisiniz? Gebeliğin son aylarındaysanız nelere dikkat etmelisiniz?

Gebeliğin ilk ayları, düşük riski taşıdığından anne adaylarının diken üzerinde olduğu aylardır. Böyle zamanlarda anne adayı ayakta fazla kalıp çok yorulmamalı, yeterli zaman diliminde dinlenmelidir. Bu sebeple tatil etkinlikleri bedenen çok yoran etkinliklerden seçilmemelidir.

Gebeliğin son ayları ise fiziki değişimin son evreleri olduğundan etkinlik seçimine dikkat edilmeli, yüzmeye yahut yürüyüşlere yalnız çıkılmamalı. Yalnız başına bir etkinlik yapılacaksa da telefonumuz yanımızda olmalı ve bataryasının dolu olmasına dikkat edilmeli.

Genel olarak hamilelik boyunca tatil önerileri

Yüzme için münasip saatin seçilmesi de önemlidir. Hassaten güneş ışınlarının etkili olduğu öğle saatlerinde denize girilmemeli, yürüyüş yapılmamalıdır.

Anne adayları, hamilelik zamanında cilt lekelenmeleri daha çok olduğundan güneşten sakınmalı, doktor tavsiyesiyle koruyucu ürünler kullanmalıdır.

 

Daha fazla kısa yüzmeler, doğa yürüyüşleri tercih edilmelidir.

Güneşte fazla kalmak sıvı kaybına yol açacağı için benzer zamanda bebeğimizin sağlığı da tehlikeye atılmış olur.

Yüzme için, bakteri ve mikrop barındırdığından havuz yerine deniz tercih edilmelidir. Havuz daima bulaşığı hastalıklara daha açık bir alandır.

Hamilelik zamanında beslenme büyük önem taşır. Bu nedenden dolayı tatil süresince doğru beslenmek ve kilo alımından kaçınmak gerekmektedir. Bunu yapmak için de karbonhidrat ağırlıklı beslenmeden uzak durulmalı, bunun yerine protein, sebze ve meyve ağırlıklı, salatayla zenginleştirilmiş öğünler seçilmeli, su tüketimi arttırılmalıdır.

Tatil ve hamilelik deyince kıyafet tercihi atlanmaması gerekli olan başlıklar içerisinde yerini hemen alır. Anne adayları rahat bir tatil için açık renkli, geniş ve kesinlikle pamuk kıyafetler tercih etmelidir. Bikini veyahut mayo toptan anneliğe hazırlanan kadının tercihinde olup beden tercihinde dikkatli olunmalı ve muhakkak sıkmayan ürünler giyilmelidir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Yurtdışı yaz tatili önerileri adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?