Gül nasıl çoğaltılır ?

: Çelikle çoğaltılma en bilinen yöntemdir. Bunu yapmak için en ideal zaman kasım-mart ayları arasıdır. Sağlıklı gülden bir parça çeli...

 

Güzel kokusuyla kendisine hayran bırakan gül, park ve bahçeleri süslemede kullanılmış olduğu gibi evde balkon süslemede de kullanılmaktadır. Çokca yere güzellik katan gül, tercih edilen bir bitki çeşidi olduğundan dolayı çoğaltılır. Bu vesileyle her yerde kullanılmaktadır.

Çelik yöntemi

: Çelikle çoğaltılma en bilinen yöntemdir. Bunu yapmak için en ideal zaman kasım-mart ayları arasıdır. Sağlıklı gülden bir parça çelik alınılır. Bunun sayesinde fidan elde edilir. Alınan parça köklendirme hormonuna batırılır. Batırıldıktan sonra içinde vermiculit, perlit veya kum bulunan köklendirme masalarına dikilir. Dikme aralığı 3-7 cm olmalıdır. Köklenme 5-6 hafta içinde tamamlanır. Köklenen güller bekletilmeden hemen toprağa alınmalıdır.

Tohum ile çoğaltma yöntemi

 Tohumlar sağlam ve hastalıksız bitkilerden alınmalıdır. Gül tohumu ekildiği sene çimlenmez. Bunun sebebi tohumunun sert oluşudur. Çimlenme için en ideal zaman sonbahardır. Tohumla çimlendirme için çoğaltılacak gül tohumunun +4ºC sıcaklığa ihtiyacı vardır. Tohumun 4-6 ay kadar nemli yosun içinde bekletilmesi gerekmektedir. Yosun bulunmayan yerler için de perlit veya dişli-temiz kum kullanılabilmektedir. Daha sonrasında tohumlanan gül kasalara 10 cm aralıklar ile dikilir.

Gülü çoğaltmak için tohum, çelik ve aşılama yöntemleri uygulanmaktadır.

Aşılama yöntemi

Aşı ile çoğaltmada en kesin sonuç alınır. Bunu yapmak için hepsinden önce anaç ve damızlık fidan gerekmektedir. Anaç fidan üstüne aşı yapılacak olandır. Damızlık fidan ise kendisinden aşı kalem alınandır. Anaç aşı bıçağı kullanılarak T biçiminde çizilir. Sonrasında kabuk hafifçe kaldırılır. Kalemden aşı bıçağı ile göz (yaprak sapıyla) çıkartılır. Çıkarılan göz T biçiminde çizilen yere oturtulur. Daha sonrasında aşı yeri düzgün aşı ile bağlanarak çoğaltma işlemi uygulanmaktadır 

 
 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Ispanak nasıl ekilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?