Grafik tasarımı mezunları ne iş yapar?

Dört senelik fakülte mezunu grafik tasarımcılar master yaparak üniversitelerin ilgili kısımlarında öğretim elemanı olarak da çalışabi...

 

Grafik tasarımı programı hem 2 aynı zamanda 4 senelik olarak türlü üniversitelerde mevcuttur. 2 yahut 4 sene arasında tercih yapmak toptan size kalmıştır. Buna ek olarak meslek lisesi mezunuysanız ilk başta sınavsız 2 senelik meslek yüksekokulunda grafik tasarımı okuyup, sonrasında 4 senelik bir fakültenin grafik kısmına de dikey geçiş yapabilirsiniz. Tabii bunu yapmak için DGS'ye girmeniz şarttır.

Grafik tasarımı bölümü mezunları ne iş yapar?

Yayınevleri

Gazete ve basım şirketlerinde sanat danışmanlığı vb.

Grafik atölyeleri

Reklam ajansları

Dijital yapım işleri

İnteraktif medya

MEB’E bağlı okullar

Üniversiteler

Matbaalar

Televizyon kurumları

Grafik tasarım bölümü mezunları

Sanat danışmanı

Grafiker

Baskı-resim sanatçısı

Sanat yönetmeni olarak çalışabilirler.

Grafik tasarımcısı

Müze ve sergileme uzmanı

Freelance tasarımcı

Dört senelik fakülte mezunu grafik tasarımcılar master yaparak üniversitelerin ilgili kısımlarında öğretim elemanı olarak da çalışabilirler. Bununla beraber fakülte mezunları alanlarında pedagojik formasyon alarak Milli Eğitimde öğretmen olarak çalışabilirler. İş alanları hayli geniştir. Lakin iyi bir getirisi olan işe sahip olmak için bu alan mezunlarının kendileri olabildiği miktardai olabildiği ölçüde geliştirmeleri şarttır.

Grafik tasarımı mezunları genel olarak ofis, büro, ajans, stüdyo gibi kapalı alanlarda çalışırlar. Buna ek olarak çalışma vaktinin çoğunu bilgisayar karşısında geçirmek zorundadırlar.

 

Kendini geliştirmiş, alanında uzman bir grafik tasarımı mezunu takriben 1500-2000 TL arasında bir maaşla çalışma imkanı bulabilir. Dolaylı olarak bu bölümü okumayı düşünüyor iseniz gerçekten işinizi sevmeniz ve belirttiğimiz niteliklere sahip olmanız gerekmektedir. Aksi durumda asgari ücretle kendi alanınız olmayan işlerde çalışmak zorunda kalabilirsiniz. 

Grafik tasarımı programında başarılı olmak için gerekli olan nitelikler arasında görsel tasarım sorunlarını çözmede yetkin, biçim ve mekan ilişkisinde detaylarıyla algılayabilen, çağın gerektirdiği teknolojik donanıma sahip ve bazı alana özgü programları etkin bir şekilde kullanabilen, kreatif tasarımlar üretebilen, renk ve şekil dünyasını en ince detayına kadar görebilen, hayal gücü ve el becerileri gelişmiş olmak yer bulur. Grafik tasarımı öğrencilerinin zengin dünya görüşü ve bilgi becerisiyle donanmış olması iş başarısı açısından önemlidir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Aktüerya bölümü mezunları ne iş yapar? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?