Germe hareketleri

3. Bacak arkası kas hareketliliği için; iki bacağınızı uzatarak oturun ve bir bacağınıza doğru dizinizi bükmeden eğilin ve 6 sn bekle...

 

Günlük yaşamımızda doğru ve düzgün biçimde aktivitelerimizi gerçekleştirebilmemiz için temel olarak kasların, bağların, konnektif dokunun ve deri gibi yumuşak dokuların görevlerini tam anlamıyla yerine getirmesi gerekmektedir. Bu hareketlerimizin normal eklem hareketi sınırında yapılabilmesini sağlamaktadır.

3. Bacak arkası kas hareketliliği için; iki bacağınızı uzatarak oturun ve bir bacağınıza doğru dizinizi bükmeden eğilin ve 6 sn bekleyin. O anda diğer bacağın yerden kalkmamasına dikkatinizi açık tutun. Bu hareketi 8-10 kez yapın.

2. Bacak önü kas hareketliliği için; ayaktayken bir dizinizi arkadan bükün ve 6 sn bekleyin. Bacağınızı başlangıç pozisyonuna getirip bu hareketi 8 - 10 kez tekrarlayın.

İşte bu hallerde eklem ve kemik etrafındaki dokuların elastikiyetlerini ve hareketliliğini arttırarak görevlerini yerine getirmesini desteklemek son derece önemlidir. Kas, bağ, konnektif doku gibi yumuşak dokular elastiketlerini kaybedip kısaldıkları zaman hareketi meydana getiren kas kuvveti değişir ve hareketi gerçekleştirmek için normal olmayan uyum sağlama mekanizmaları çalışır.

Yumuşak dokuların hareketliliğini özel olarak egzersizle arttırabiliriz. Buna yönelik yapılmış olan egzersizlere germe egzersizi denir. Germe egzersizleri vücudumuzda omuz, kol, el, bacak, ayak gibi çok farklı bölümlere yönelik yapılabilmektedir. Bu egzersizleri sağlıklı insanların de yapması kas kuvvetlerini korumaları açısından faydalı olabilecektir. Şimdi gelelim hassaten yapmamız gerekli olan germe egzersizlerine; 1. Omuz kasları, kol kasları ve kürek kemiği hareketliliği için; bir kapı yahut duvar köşesinde kollarınızı iki yana açıp duvara yaslayanız; ayaklarınız duvardan takriben 30 cm uzaklıkta olmalı. Bu pozisyondayken kollarınızdan destek alarak ayaklarınızı hareket ettirmeden duvara doğru gidin. Son noktada 6 sn bekleyerek hareketi 8 - 10 kez yapın.

 

Normal eklem hareketi, günün içerisinde çok fonksiyonel günlük yaşam aktivitelerimizin yapılabilmesi için önemlidir. Lakin; uzun bir zaman alçıda kalma, hareketliliğin azalması, travma, kemik anormalliği ve yumuşak doku patolojilerine bağlı olarak normal eklem hareketinde kayıp ortaya çıkabilir. Bunlardan en önemli olanı hareketliliğin azalmasıdır. Hareketlilik; geçirilen bir cerrahi sonrası, uzun zaman yatak istirahati, tekerlekli sandalyeye bağlılık gibi sebeplerle azalır. Hareket gerçekleştirilirken ara sıra ağrı ortaya çıkabilir ve bu da hareket kısıtlılığına neden olur.

4. Ayak kas hareketliliği için; oturur iken veyahut yatarken ayaklarınızı kendinize doğru çekin ve şurada 6 sn bekleyin. Bu hareketi 8 - 10 kez yapın.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Koşu bandı nasıl kullanılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?