Genç odasında hangi renkler kullanılır?

Sarı renk, son zamanda daha çok geçerlilik kazanan bir renktir. Bu renk de tıpkı kırmızı gibi kız yahut erkek odalarında kolaylıkla k...

 

Gençlerin enerjileri kıyafetlerinden odalarına kadar kullandıkları her şeye yansır. Kız veyahut erkek cinisyet ayırmadan gençler tarafınan sevilen, ortak beğenilere giren kimi renkler odalarında görmeye alışık olduğumuz renkler arasındadır.

Genç odasında daha çok hangi renkler tercih edilir?

Sarı renk, son zamanda daha çok geçerlilik kazanan bir renktir. Bu renk de tıpkı kırmızı gibi kız yahut erkek odalarında kolaylıkla kullanılabilmektedir. Sarı renk canlı, kıpır kıpır, mekana ferahlık katma özelliği olan bir renk olduğundan genç odalarını şenlendiren bir renktir.

Yaş aralığı az daha üste çıktığında (örnek verirsek bir ergen odası için) renk tercihinde hal değişir. Pembe, mavi gibi klişe renklerin dışında kırmızı, beyaz, sarı gibi renkler daha fazla ön plana çıkarak kendini göstermektedir.

Kızların genç odalarında pembeye alternatif olarak mor rengi kullanabailri, bu vesileyle bir değişiklik yaratabilirsiniz.

Beyaz renk, hemen her dönem güncelliğini koruyacağı ve şık duracağı için özel olarak son zamanda genç odalarında sık kullanılmaya başlayan bir renk olmuştur. Halıda, perdede ve nevresim takımında kullanılan çarpıcı renkler hasebiyle ise beyaz renk genç odası çarpıcı bir hal kazanabilir.

Genç odası kavramı genel bir kavram olmakla beraber esasen kullanıcının yaş aralığına göre hayli farklılık göstermektedir. Genç odası ilkokul çağındaki bir çocuk için tasarlanacaksa daha fazla cinsiyetin belirlediği ve daha canlı renkler ön plana çıkar. Örneklendirirsek kız çocuk için şeker pembe ve bunun tonları hayli rövaştadır. Toz pembe bir yatak ve toz pembe bir gardırobun çevresinde süslenmiş şeker pembe aksesuarlar kız çocuklarının rüyasını süsleyen renklere sahip bir odadır. Erkek çocuk için de hal aynıdır. Mavinin kullanılmış olduğu bir oda beyazla bütünleştirilerek erkek çocuklarının favorisi şekline gelir.

 

Kırmızı renk, yılların eskimeyen genç odası rengidir. İçerisinde sakladığı dinamizmi ve ışığı sebebi ile geçerliliğini hiçbir zaman kaybetmemiştir. Üstelik hem kız aynı zamanda erkek genç odalarında kolaylıkla kullanılabilmesi sebebi ile de iki değişik cinsiyete birden hitap etmektedir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Ahşap parke bakımı nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?