Frezyanın faydaları nelerdir?

Bilinen faydalarının çok az olmasından ötürü kullanımı için bir uzmandan tavsiye alınması önerilmektedir....

 

Süsengiller ailesine ait bir bitki olan frezya çok yıllıktır. Otsu bir bitki olarak bilinir. Ana vatanı Güney Afrika'dır. Frezya çiçeğinin doğal çeşidi çok azdır. Doğal frezyalar sarı renkli çiçekler açar. Buna karşılık kültür olarak yetiştirilmesi hayli yaygındır. Kültür olarak yetiştirilen frezya çiçekleri kırmızı, mor, turuncu ve beyaz renktedir. Doğal frezya çiçeklerinin dış görünüşleri hayli güzeldir ek olarak çok güzel bir kokuya da sahiptir. Kültür olarak yetiştirilen frezyaların çiçekleri de görünüş olarak doğal olanı kadar güzeldir. Lakin kültür olarak yetiştirilen frezya çiçekleri kokusuzdur.

Bilinen faydalarının çok az olmasından ötürü kullanımı için bir uzmandan tavsiye alınması önerilmektedir.

Hem saksıda aynı zamanda bahçede yetiştirilebilen bitki ılıman iklimleri sever. Soğandan yetiştirilen bir bitki olarak bilinmektedir. Nadiren de olsa tohumdan türetilebilir. Ekim şubat arası ayların sonu ilkbaharın başında çiçek açar. Sıcağı sevmez dolaylı olarak havaların ısınmasıyle beraber çiçekleri kurur. Bakım istemeyen ve çok kolay yetişen bir çiçektir.

Frezya yağı psikolojik anlamda insanları rahatlatma özelliği sebebiyle masaj yağı olarak da sık tercih edilir. Frezya çiçeği yağı zamanımızda eczanelerden ve aktarlardan temin edilebilmektedir. Yağ ile direkt masaj yapmak mümkündür. Yağ yanıklarına iyi geldiği de bilinen faydalarındandır. Bunun yanı sıra çok az ölçüde bir bardak suya veyahut bir adet kesme şekere damlatılarak kullanılması da yaygın olmasa da uygulanan bir metottur.

 

Frezya bitkisinin insanların sağlığı üstündeki etkileri hakkında henüz detaylı bilgi yoktur. Çok az bilgi bulunmasına karşın üstündeki araştırmalar devam etmektedir. Frezya bitkisinin devamlı kullanılmış olduğu alan dekorasyondur. Parfüm yaparken da sürekli kullanılmaktadır. Gerek dekorasyon amacı ile kullanımında gerekse de koku yaparken kullanımında gözlemlenen görüntüsünün ve kokusunun stresi azalttığı, uyku sorununu çözdüğü ve rahatlama hissi vermiş olduğu yönündedir.

Frezya bitkisinin kültür olarak yetiştirilmesindeki temel neden güzel görüntüsüdür. Bu günlerde devamlı dekorasyon amacı ile kullanılmaktadır. İç mekan ve bahçe düzenlemelerinde sürekli tercih edilen bitkilerin başında frezya gelir. Kayısı çiçeği, arpa otu ve arpa çiçeği adları ile de bilinir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Çuha çiçeğinin faydaları nelerdir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?