Fındık nasıl kurutulur?

Kavsağından ayrılmış fındık tanelerinin içi hala tazedir. Şu nedenle fındık, tekrar serilerek bir zaman daha kurutulmasına devam edil...

 

Karadeniz Kısmında bol bol yetişen fındık, hem çok lezzetli aynı zamanda çok sağlıklı besin kaynaklarından birisidir. Fındık, ağaçtan "kavsak" ismi verilen yeşil dış kabuğuyla beraber toplanır ve bir takım işlemlerden geçerek kurutulur.

Kavsağından ayrılmış fındık tanelerinin içi hala tazedir. Şu nedenle fındık, tekrar serilerek bir zaman daha kurutulmasına devam edilir. Kurutma süresince, gün içerisinde ara sıra fındığın karıştırılması gerekir. Havanın haline veya isteğe bağlı olarak fındık bir kaç haftaya kadar serili kalabilir.

Ağaçtan yeni toplanan fındıkların kavsağının taze olmasından ötürü ayıklanması zordur. Şu nedenle, fındık ayıklanmadan önce kavsaklı bir biçimde serilerek, bir zaman kavsaklarının kurutulması sağlanmalıdır. Eğer çok ölçüde fındık kurutulacaksa, harman yahut evin çatısı gibi geniş bir alana serilebilir. Kavsaklı fındığı sererken dikkatli olunması gerekli olan husus, fındıkların çok üst üste gelmeyecek biçimde dağıtılmasıdır. Diğer bir önemli husus ise fındığı yağmurdan korumaktır. Fındık bilhassa ağustos ayında toplandığı için Karadeniz Kısmında bilhassa geceleri yağmur yağma ihtimali yüksektir. Bu yüzden, geceleri açık alanda duran fındığın üzerinin muşamba ile örtülmesi gerekir 

Fındığın kavsağı kurudukça solan yaprak gibi kahverengiye dönmeye başlar ve içerisindeki fındığı dışarı bırakır veyahut kolaylıkla çıkmasını sağlamaktadır. Lakin kavsağın tümüyle kuruması uzun süreceği için özel olarak çok ölçüde olan kavsaklı fındık, birkaç gün kuruduktan sonra patos adıyla anılan fındık ayıklama makinesine verilir. Bu makine fındığı kavsaktan ayırarak yalnızca fındık tanelerinin kalmasını sağlamaktadır, ek olarak içi boş fındığın da ayıklanmasına yardım eder.

 
 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Ananas çayı nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?