Fındık hangi vitaminleri içerir?

Enerji değeri yüksek olan fındık sevillen kuruyemişlerin ilk sıralarında gelir. Direk olarak tüketilebildiği gibi, çikolata, tatlı, k...

 

Fındık, huşgiller ailesine özgü olan Corylus türünü oluşturan çalı ve ağaçların ortak ismidir. Karadeniz Kısmı denince akla gelen besinlerin başında gelir. Özel olarak Doğu Karadeniz Bölümü dünyadaki fındık üretiminde önemli bulunan bir yere sahiptir. Bu nedenle fındık ihracatı konusunda Türkiye ilk sırada gelir.

Enerji değeri yüksek olan fındık sevillen kuruyemişlerin ilk sıralarında gelir. Direk olarak tüketilebildiği gibi, çikolata, tatlı, kek yaparken da kullanılmaktadır. İnsanların sağlığı yönünden gayet yararlı olduğundan düzenli şekilde tüketilmesi uzmanlarca tavsiye edilir.

Fındığın İnsan Sağlığına Faydaları Nelerdir?

Fındığın içinde kötü kolestorol seviyesini düşüren, enerji üretim metabolizmasına direkt etki eden E vitamininden bolca bulunmaktadır. Ek olarak E vitamini saç ve deri sağlığı yönünden de hayli önemlidir. Aminoasit sentezinde görev alan, enzimlerin ve kan hücrelerinin oluşumunu destekleyen B6 vitamini de fındığın yapısında yer bulur. Bunlara ek olarak sinir sisteminin daha sağlıklı olmasını ve metabolik olayları düzenleyen B1 vitamini de fındık vesilesiyle vücudumuza alınır.

Vitaminlere ek olarak fındık demir, potasyum, kalsiyumi magnezyum ve çinko gibi mineralleri de içermektedir. Ek olarak insanlar için hayli faydalı olan omega-3 de fındığın yapısında bulunmaktadır.

Yapısında olan iyi lif oranı vesilesiyle sindirim sistemine katkı sağlamaktadır. Böylece kabızlık sorunu fındık vesilesiyle aşılabilir.

 

Günün içinde fındık tüketmek insanlar için son derece yararlıdır. Bilhassa günün yorgunluğu fındık vesilesiyle atılabilir. Çünkü fındığın besin değeri fazla olduğundan enerji vericidir. Yapısında faydalı yağlar ve iyi oranda protein vardır.

İçinde bulundurduğu faydalı yağlar vesilesiyle kalp ve damar sağlığı açısından fındık tüketimi önemlidir. Yapısında bulundurduğu omega-3 damarların daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır.

İçerdiği kalsiyum ve magnezyum hasebiyle kemiklerin daha iyi bir gelişim göstermesine yardım eder. Bilhassa gelişim çağındaki çocukların fındık tüketmesi önemlidir. Ek olarak, magnezyum vesilesiyle kaslarda kramp oluşmasının da önüne geçmektedir.

Cildimizde meydana gelebilecek kırışıklıklar fındık tüketimi ile minumum seviyelere indirilebilir. Ek olarak saç sağlığı için de fındık tüketimi tavsiye edilir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Kaju hangi vitaminleri içerir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?