Film tasarımı mezunları nerelerde çalışır?

Film Tasarımı bölümü mezunu olan kişiler Türkiye'de ve yurt dışında daha fazla özel şirketleri tercih ederler. Sinema ve televizyon s...

 

Sinema ve televizyon alanında film yapımı, yönetimi ve projelendirilmesi alanında eğitim alan Film Tasarımı bölümünden mezun olan öğrenciler, İletişim Fakültesi ve Güzel Sanatlar Fakültesi alanlarından ortak dersler alarak çok yönlü bir mesleğe sahiptirler.

Film Tasarımı bölümü mezunu olan kişiler Türkiye'de ve yurt dışında daha fazla özel şirketleri tercih ederler. Sinema ve televizyon sektörünün özellikle işletilmesi bu alanda büyük bir rekabetin oluşmasına neden olur. Dolaylı olarak parça mezunlarının bireysel gelişimleri mesleki açıdan ilerlemeleri için çok önemlidir. Kısım mezunlarının çalışma alanları içinde ajanslar, yapım şirketleri ve film setleri bulunmaktadır. Film ajanslarında animasyon sistemi başta olmak üzere kurgu, montaj, ses ve diğer işlemlerde görev alan Film Tasarımı bölümünü bitiren kimseler, çokca unvanda bulunabilir. 

Film Tasarımı bölümü mezunu olan kişiler, yapım asistanı, yönetmen asistanı, görüntü yönetmenliği veyahut asistanlığı gibi unvanlara sahip olabilir. Dizi ve film setlerinin ya da stüdyolarının düzenlendiği alanlarda envaiçeşit koordinasyonu ve ortaya konulacak olan eserin yapımını üstlenen bölümünden mezun olanlar, yönetmen ile beraber hareket eder. 

Film Tasarımı bölümünden mezun olan öğrenciler İletişim ve Güzel Sanatlar bölgeleri içinde türlü alanlarda yan dal, ana dal, master ya da doktora eğitimleri alabilir. Böylelikle yönetmenlik, senaristlik, ses yönetmenliği gibi alanlarda uzmanlaşmaları mümkündür. Ek olarak üniversitelerin akademik kadrolarında Film Tasarımı bölümü ya da ilgili diğer bölümlerde öğretim elemanı alarak görev almaları da mümkündür. Bu görevde bulunabilmek için yabancı dil ve diğer sınav puanlarının yeterli olması gerekmektedir 

 

Bölümünü bitirmiş kişiler, öğrencilik zamanlarında türlü setlerde ya da stüdyolarda staj yapma imkanına sahiptir. Bundan dolayı sektör hakkında bilgi sahibi olurlar. Bölümden mezun olan kişiler kendi yapım şirketlerini de kurabilir. Bundan dolayı yurt içerisinde ya da yurt dışında türlü projelerde bulunmaları sözü edilen olabilir. Film Tasarımı bölümü benzer zamanda grafik ve montaj bilgisi de istediği için çizgi film veyahut animasyon filmlerinde de mezunların çalıştığı bilinir. 

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Ev bütçesine nasıl katkı sağlanır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?