Fibromiyalji tedavisi

Fibromiyalji hastalığının tedavisinde fizik tedavi yöntemi de kullanılmaktadır. Çokca kas ve iskelet sistemi hastalığında pozitif son...

 

Hastanın kendini hep yorgun hissettiği, bir türlü dinlenemediği bir hastalık olan fibromiyalji kas ve iskelet sistemi hastalığı olarak bilinir. Var olan belirtilerinin birçoğunun kişide görülmesiyle hastalığın teşhisi konur ve bu noktadan sonra tedavi prosesi başlar.

Fibromiyalji hastalığının tedavisinde izlenen yöntemler nelerdir?

Fibromiyalji hastalığının tedavisinde fizik tedavi yöntemi de kullanılmaktadır. Çokca kas ve iskelet sistemi hastalığında pozitif sonuçlar veren fizik tedavisi bu hastalıkta da etkili yöntemdir.

Tedavi sürecinde izlenen başka bir yol da egzersiz tedavisidir. Yorgunluk şikayetinin sık görüldüğü bu hastalıkta, amaç hastaya üstünde hissettiği yorgunluk ve kırgınlığı egzersiz yoluyla attırmaktır. Sırt ve karın adalelerini güçlendirmek için en çok faydalanılan egzersiz türü platestir.

Tedavi sürecinin diğer ayağını da ilaç tedavisi oluşturmaktadır. Bu tedavide ağrı kesicilerden tutun da romatizma ilaçlarına kadar türlü ilaçlardan yararlanılır. Bunlarla beraber kas gevşeticiler, kişiye direnç kazandıran vitaminler, antidepresanlar ve gabapentin türevleri kullanılmaktadır.

Geniş yelpazeye sahip bu hastalığın türlü tedavi yöntemleri bulunur. Hastanın durumu netleştikten sonra izlenecek yol ve yöntemler netleşir.

Bu hastalıkta diyet tedavisine de başvurulur. Hastaya günlük kalori ayarlaması uygulayarak daha zinde ve dinç kalması için özel beslenme programı uygulanmaktadır.

Fibromiyalji hastalığının tedavisinde hastaların yönlendirildiği hasta okulları vardır. Hastayla birlikte hasta yakınlarının da bu tedavi sürecine dahil olması gerekmektedir. Bu okullarda uygulanan grup tedavilerinin hayli pozitif sonuçlara ulaştırdığı unutulmamalıdır.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Bakteri plağı neden oluşur? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?