Esmer şeker nasıl kullanılır?

Esmer şeker içine katılan her şeye çıtır bir tat vermektedir bu nedenden dolayı en fazla kahvelerde, kek yaparken, kurabiye, pasta ve...

 

Şeker senelerdir sofraların vazgeçilmeyen tadlarından biri olsa da son dönemlerde tadından çok sağlığa zararlarıyla uzmanların hedef tahtası biçimine geldi. Şeker pancarı ve şeker kamışından elde edilen bu tatlandırıcı neredeyse tüm gıdalarda bulunmaktadır. Beyaz şekerin kana hızlı karışması ve insülin miktarını artırararak diyabete neden olduğu bunun yanı sıra esmer şekerin bu riski azalttığı bilinmektedir. Bunun peşi sıra esmer şeker potasyum, fosfor, magnezyum, kalsiyum ve demir gibi vitaminlerce de zengindir.

Esmer şeker içine katılan her şeye çıtır bir tat vermektedir bu nedenden dolayı en fazla kahvelerde, kek yaparken, kurabiye, pasta ve puding yaparken kullanılmaktadır ve yapılmış olan şeye güzel bir tat katar. Esmer şekerin hassaten sıcak içeceklerde kahve ve çay için kullanılması idealdir çünkü şekerin çözülmesi zaman alır ve çözüldüğünde de içecekte güzel tat bırakır. Ek olarak esmer şeker çeşidine ve karamelize yoğunluğuna göre meyveli keklerde ve karamelli tatlılarda da kullanıldığı zaman güzel bir tat vermektedir.

Esmer şeker diğer adı ile kahverengi şeker, beyaz şekerin türlü işlemlerden geçirilmesiyle elde edilen ve şeker pancarı melas miktarına göre rengini alan bir tatlandırıcıdır. Kalori açısından beyaz şeker ve esmer şeker arasında çok fark bulunmamakta. 100 gr beyaz şekerde takriben 400 kalori bulunurken 100 gr esmer şekerde ise bu oran 380 kaloridir. Bunun yanı sıra kahverengi şeker kristalleri küçük olması itibarı ile daha çok sıkıştırılabilir ve bu da benzer hacimdeki kahverengi şekerin beyaz şekere göre daha kalorili olduğu sonucunu doğrular.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Havuç suyu nasıl içilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?