Elma yemeklerde nasıl kullanılır?

Elma bütün bu tariflerin yanında ek olarak reçel, marmelat, sirke ve şeker yaparken da kullanılmaktadır....

 

Kokusu ve aromasıyla bir çok yemeğe tat katan elma, tatlı ve sulu formu ile en fazla hamur işi ve tatlılarda kullanılmaktadır. Kırmızı ve yeşil olmak üzere iki ayrı türü olan, gülgiller ailesinin en fazla tüketilen meyveleri arasında yer bulan elma, tatlı ve mayhoş olan bu iki çeşidiyle yiyeceklere lezzet katar.

Elma Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Salatalarda Kullanımı: Yemeklerinde tatlı – ekşi bir lezzet yakalamak isteyenler elmayı salata tariflerinde de kullanabilir. Tıpkı turp gibi kalın dilimler durumunda ve çiğ olarak salataya eklenen elmalı salatalarda muhakkak, marul, ceviz ve lahana gibi salata malzemeleri yer bulur. Kereviz ve tavukla da çok yakışan elma, kerevizle hem salata olarak aynı zamanda ana yemek olarak beraber kullanılmaktadır. Özel olarak ekşi tadıyla haziran ve ağustos ayları arasında salatalara ferah lezzet katar.

İçecek Yaparken Kullanımı: Çeşitli kokteyller, kompostolor, şerbetler ve bir çok içeceklerin temel malzemelerinden biri olan elmanın en fazla kompostosu yapılmaktadır. Kışın mis kokulu çayı da yapılmış olan elma ile yapılmış olan bütün içecekler kesinlikle ona çok yakışan çubuk veyahut toz tarçın ile tatlandırılır.

Puding ve Muhallebilerde Kullanımı: Pek çok muhallebi, jöle ve puding tarifinde de kullanılan elma, bu tariflerde bütün malzemelerle güzelce özleşmesi için püre durumuna getirildikten sonra kullanılmaktadır. Daha ferah tat yakalamak için yeşil elma, kullanılan tariflerin peşi sıra tarçınlı ve kırmızı elma püreli tarifler de tercih edilir. Yeni gıda almaya başlayan bebekler için elma püresi, direkt lezzetli ve besleyici bir besin olabilecektir.

 

Kurabiye ve Hamur İşlerinde Kullanımı: Elma, hamur işlerinde ve kurabiyelerde maksimum kullanılan meyvelerden biridir. Doğranarak veya rendelenip püre – marmelat biçimine getirilen elma, saf halinin çabucak kararması yüzünden direkt hiçbir kurabiye ve hamur işini süslemez. Elmalı tart, elmalı kurabiye, havuçlu elmalı kek, elmalı pay, yalancı profiterol,  elmalı krep – pancake gibi kurabiye ve hamur işlerinde kırmızı elma kullanılmaktadır. Bu tarifler için elmalar dilim dilim veya rende durumunda şeker ve tarçın ile kavrulur. Eşsiz bir koku ve lezzete kavuşur.

Elma bütün bu tariflerin yanında ek olarak reçel, marmelat, sirke ve şeker yaparken da kullanılmaktadır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Yer elması yemeklerde nasıl kullanılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?