Elma konservesi nasıl yapılır?

Seçilecek meyvelerin hastalıksız, sert meyveler olması gereklidir. Önce temiz halde yıkanan elmaların kabuğu soyulur. Soyulan elmalar...

 

Konserveler meyve ve sebzelerin saklanması için en ideal yollardan birisidir. Türlü meyve ve sebzelerden konserve yapılarak mevsimi olmasa da tüketilmesi mümkündür. Elma konservesi de mutfakta sıkça yapılıp tüketilen bir konserve türüdür 

Malzemeler

2 litre su

250 gr şeker

İri büyüklükte elma

Yarım limon

Yapılışı

Seçilecek meyvelerin hastalıksız, sert meyveler olması gereklidir. Önce temiz halde yıkanan elmaların kabuğu soyulur. Soyulan elmalar küp küp kesilir, var ise çekirdekleri çıkarılır. Bu işlem esnasında soyulan elmalar hava ile temas ettiği anda kararmaya başlayabilir. Bunun önlenmesi için soyulan elmalar tuzlu suda bekletilebilir. Tamamı soyulan elmalar bolca su ile yıkanır. Süzülerek bir kenara bırakılır. O anda derin bir tencereye 2 litre kadar su boşaltılır. Üstüne elmalar ve 250 gr şeker eklenir. Şeker oranı isteğe göre değişebilir. Hazırlanan bu karışım şeker eritilinceye kadar az ateşte pişirilir. Kaynamaya başlayan suya limonun suyu da eklenir. Elmaların rengi değişmeye başladığı zaman kavanozlara doldurulur. Daha önce kaynar suda 10 dk kadar kaynatılıp temizlenmiş kavonozların içi temiz havlu ile silinir. Elma konservesi kavanozlara doldurulur. Fakat ağzını kapatmadan 2-3 parmak boşluk bırakılmalıdır. Ağzı sıkıca kapatılıp ters çevirip güneşte bekletilir. 1 gece bu biçimde bekletilip tüketilmeye kullanıma hazır duruma gelir.

 

Elma kış boyunca bulunabilecek bir meyvedir. Her mevsim tüketilmesi için elma konservesi yöntemi hem kolay aynı zamanda sağlıklı yoldur. 

Elma konservesi lezzetinin yanında çok pozitif etkiyi de bünyesinde barındırır. Düzenli elma suyu tüketiminde kanın temizlenmesi, toksinlerin atılması, cilt güzelleşmesi, bağırsakların çalışması gibi çok faydası vardır. Ek olarak rahatlama hissi, düzenli uyku için de yararlıdır. Bunlarla beraber dişlerin temizlenmesi, migrenin önlenmesi, kalp ve damar sağlığının önlenmesi gibi çok pozitif yanı vardır. Ek olarak yapılmış olan elma konservesi arzu edilirse tatlılarda, pastalarda pratik biçimde kullanılabilmektedir. Meyve çok sevmeyen çocuklar için de tüketimi kolay, sağlıklı konservedir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Antep fıstıklı tart nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?