Dut bebeklere nasıl yedirilir?

Dut meyvesi, bebekler için gayet önemli vitamin ve mineralleri içeren bir meyvedir. Bilhassa B1 ve B2 vitaminleri yönünden gayet zeng...

 

Belli bir aydan sonra, bebeklere, anne sütünün yanında ek gıdaya başlanması tavsiye edilir. Bilhassa, meyveler annelerimizin ilk tercih ettiği ek gıdalardandır. Popüler bir yaz meyvesi olan dut da, bebeğimizin ek gıda olarak alabileceği besinlerden biridir. Bu meyvenin bebeğimizin sağlıklı gelişimi açısından çok faydası bulunmaktadır. Hassaten beyaz dut idrar söktürücü bir yapıya sahip olduğundan bebeklere 12. ayını doldurmasından başlayarak yedirilmeye başlanması tavsiye edilir.

Dut meyvesi, bebekler için gayet önemli vitamin ve mineralleri içeren bir meyvedir. Bilhassa B1 ve B2 vitaminleri yönünden gayet zengindir. Bununla beraber, dut , bebekler için tam bir C vitamini deposu olarak gösterilir. 100 gr dutta 37 mg C vitamini bulunmaktadır. Kalsiyum ve demir açısından da gayet önemli bir besindir. Bilhassa bebeklerin kemik gelişimlerinin gayet önemli olduğu bu çağda, dut tüketiminin önemi ön plana çıkar. 100 gr dut, 32 mg kalsiyum içermesi yönünden gayet zengin besindir. Benzer zamanda iştah açması ve enerji vermesi ile de bilinir. Antioksidan, antiseptik etkili dut bağışıklık sistemini güçlendirir. 

A vitamini, protein ve fosfor yönünden da gayet önemli bir meyvedir. Çok değişik tarif ile bebeklere verilebilen bu meyve, genel olarak dut suyu olarak tüketilir. Orada önemli olan nokta, taze olan dutları seçmektir. Çünkü, dalından toplandıktan sonra dut meyvesinin tadı yavaşçacık değişmeye başlar. Dut suyu, 12. ayını doldurmuş bebeklere miktar arttırılarak verilir. En başta tercih edilen miktar, 1 tatlı kaşığıdır. Dut pekmezi de hem tadı güzel olan, aynı zamanda hayli besleyici bir başka çeşittir. Dut meyvesi, pekmez durumunda de bebeklere kolayca tattırılır. Bundan hariç, dut kurusu da tercih edilir. Dut kurusu 10 dk kaynar suyun içerisinde bekletilir. Yumuşadıktan sonra çiğneme refleksi gelişmiş bebeklere verilebilir. En sağlıklı metotsa dut püresi yapmaktır. 

 

Dut Püresi

Malzemeler

Hazırlanışı

Taze dutlar seçildikten sonra 1 su bardağı su ile karıştırılır. Elde edilen karışım blendardan geçirilerek püre kullanıma hazır duruma getirilir. 

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Yeni doğan bebek ne zaman dışarı çıkarılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?