Dut ağacı nerede yetişir?

Güneşli bölgeleri seven dut ağacı, çok fazla bakım gerektirmez. Dolayısı ile bu meyve ağacının yetiştiriciliği kolaydır. Tınlı, kumlu...

 

İlkbaharın vazgeçilmeyen meyvesi dut, türkiyede bolca yetişir. Türkiye'nin her kısmında yatişebilen bir ağaç olan dutun en verimli yetiştiği yerler ise Anadolu'nun iç kesimleridir. Ilıman iklim koşullarını seven dut ağacı, Ankara, Elezığ, Malatya, Erzurum, Erzincan illerinde yaygın olarak yetiştirilir. Anavatanı Çin olan dut, zaman geçtikçe bütün dünyaya yayılmıştır. Brezilya, Türkmenistan ve Hindistan dünyada dut yetiştiriciliği yapan ülkelerden bazılarıdır.

Güneşli bölgeleri seven dut ağacı, çok fazla bakım gerektirmez. Dolayısı ile bu meyve ağacının yetiştiriciliği kolaydır. Tınlı, kumlu-tınlı ve killi-tınlı topraklar dut ağacı yetiştirilmesi için en ideal toprak türleridir. Açık ve örtülü toprak işlemeciliği kullanmak ağaçtan elde edilecek verimi arttırır. Ağaç, yumuşak ve geçirgen toprak yapılarını sever. Ek olarak ağaçtan iyi verim almak isteniyorsa, yetiştiricilik için besin değeri yüksek topraklar tercih edilmelidir. Sıcağa karşı sağlam olan dut, çok fazla suya ihtiyaç duymaz. Lakin yetiştiği bölüm kurak ise su verilmesi gerekmektedir.

Türkiyede iki tür durt yetişir. Bunlar kara dut ve beyaz duttur. Her iki tür de benzer bölümlerde yetişir değişik toprak ve iklim özellikleri gerektirmezler. Her iki türü de hayli uzun ömürlü ağaçlardır. Beyaz dut tatlı bir meyvedir ve hem taze aynı zamanda kuru halde tüketilebilmektedir. Kara dut ise ekşi tada sahiptir ve yalnızca taze biçimde tüketilmektedir. Ek olarak kara dut şurup yaparken da kullanılmaktadır.

 

Dut ağacının uzun ömürlü olması ve iyi verim sağlaması için ilaçlamalarının yapılmış olması gerekmektedir. Dut ağaçları ıslak topraklarda daha kolay hastalık kaparlar. Ağ kurtlarına, çok kabuklu ve unlu bitlere karşı gereken mücadele edilebilmesi için özelikle yaz aylarında ilaçlamaların sürekli olarak yapılmış olması gerekmektedir. Gereken tedbirler alınmadığında ağacın verimi düşer ve ömrü kısalır.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Çınar nerede yetişir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?