Dul aylığı hangi şartlarda kesilir?

Vefat eden sigortalının anne babası da bu haktan faydalanabilir. Anne için gereken koşul bakıma muhtaç ve dul olması ile birlikte net...

 

Dul aylığı; sigortalı, bağkurlu veyahut emekli sandığına mensup insanların, yeteri kadar prim ödenmişse, vefat etmeleri halinde eşlerine bağlanan aylığa denir. Sosyal güvenlik sistemimizde kadın erkek ayrımı yapılmadan bu aylık ödenir. Geride kalan çocuklara da kız erkek yarımı yapılmadan yetim aylığı bağlanır.

Vefat eden sigortalının anne babası da bu haktan faydalanabilir. Anne için gereken koşul bakıma muhtaç ve dul olması ile birlikte net asgari ücretin tutarının altında geliri olması gerekmektedir. Baba içinse net asgari ücret tutarının altında geliri olması ve 65 yaş altında ise de malul olması gerekmektedir. Ek olarak malvarlığı tespit edilen anne babanın da maaşı kesilir.

Çocuklarda hal farklıdır. Evlenme veyahut sigortalı olarak çalışma halinde kesilen kız çocukların aylığı, bir yaş şartı yahut kısıtlama olmaksızın, evlenmeleri halinde 'çeyiz parası' adı altında 2 senelik toplu ödeme olarak ödenir. Erkek çocuk eğitime devam etmiyorsa 18 yaşından başlayarak, malul halde değilse aylığı kesilir. Erkek çocuğun malul olması halinde ise bir şart aranmaksızın haktan faydalanmaya devam eder.

Dul aylığı alan eş tekrar evlenmediği sürece bu haktan faydalanır lakin sigortalı bir işte çalışmaya başlarsa, ölen eşin maaşının %75'ini değil %50'sini almaya devam eder. Dul kalan eşin tekrar evlenmesi halinde bunu bildirmesi gerekmektedir. Bildirmemesi ve bunun tespiti halinde, ödenen aylıklar geri istenir. Dul aylığı alıyorken evlendiği için bu haktan faydalanamayan eşler, boşanmaları ve tekrar dul kalmaları halinde benzer haktan faydalanmaya devam edebilirler.Bunun dışında dul kalan eşin yaşına bakılmadan aylık ödenir.

 

Daha detaylı bilgi için 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'na bakabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu, ölen sigartılının maaşının %75'ni dul ve yetim aylığı olarak öder. Geride çocuk kalmışsa aylığın %50'si dul kalan eşe, %25'i de çocuklara ödenir. Çocuk olmaması halinde %75'lik kısımın tamamı dul kalan eşe ödenir.

Sigortalının çalışırken ölmesiyle kazanılan bu hak ölüm tarihini takip eden ay ödenmeye başlar. Askerlik borçlanması ya da toptan ödeme gibi hallerde da borcun ödendiği tarihi takip eden aday ödeme yapılmaktadır. Dul aylığı alan eş tekrar evlenene kadar bu haktan faydalanabilir. Erkek çocuk 18 yaşına kadar ya da ortaöğretim görmesi halinde 20, yüksek öğrenim görmesi halinde 25 yaşına kadar; kız çocuk ise evlenmediği ve sigortalı bir işte çalışmadığı sürece aylık almaya devam eder.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Klima nasıl tasarruflu kullanılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?