Dubrovnik'te neler yapılır?

Dubrovnik’te genel açıdan deniz ürünleri yenir. İtalyan mutfağı hakimiyeti altında. Bütün güzel restoranlar Rakom sokağı ve Prejeko c...

 

Dubrovnik Balkanlarda muhakkak gezilip görülmesi gereken şehirlerin başında gelir. Hırvatistanın bir şehri olup Adriyatik denizine kıyıdır. Tarihi mekanlarıyla, berrak denizi, çok temiz plajlarıyla, mükemmel doğasıyla, yılın her ayı binlerce turiste ev sahipliği yapar Dubrovnik. Peki Dubrovnik'te nasıl gezilir, nerelere gidilir?

Dubrovnik’te genel açıdan deniz ürünleri yenir. İtalyan mutfağı hakimiyeti altında. Bütün güzel restoranlar Rakom sokağı ve Prejeko caddesine toplanmıştır. Buralara girip damak tadınıza göre yemek yiyebilirsiniz. Suşi seviyorsanız suşi benzeri bocadan yemelisiniz. Dondurmalarından da tadılmalıdır.

En güzel gidilebilecek ay mart-temmuz arası ve eylül ayıdır. Bu aylar doğasının, denizinin en güzel olduğu aylardır. Aşırı sıcak olmadığı için bunalmadan her yeri tarih kokan bu şehrin sokaklarını gezebilirsiniz.

Not: Split'e uçuşlar Dubrovnik’e nazaran daha ucuzdur. Buna aldanmayın. Split’ten kara yoluyla geçmeniz 3 saatten fazla sürecektir. Çünkü Split Dubrovnik arasında Bosna Hersek’e ait küçük bölüm var. Bu bölgeden geçerken Bosna Hersek topraklarına geçildiği için gümrük işlemine tabi tutuluyorsunuz. Buda vakit kaybetmenize neden oluyor. Ek olarak Old town yani eski şehir diye adlandırılan bölüme, etrafı surlarla çevrili olduğundan ötürü araçlar alınmamaktadır. Otobüsün sizi bıraktığı yerden taksiyle old town’a gitmeniz gerekmektedir ve buda uçak parası kadar tutmaktadır. Ama Dubrovnik hava alanından servislerle direk gelebilirsiniz.

 

Dubrovnik, Adriyatik denizine kıyı olduğundan ötürü eğer haziran ve ağustos ayları arasında gitmişseniz Adriyatik denizine girme tecrübesini de elde etmiş bulunuyorsunuz. Girilebilecek çok güzel denizleri çok temiz plajları vardır.

Çok fazla kimsenin tercih etmesinden ötürü tercih edilir Benje plajı. Denizi güzel ve sahil şeridi çok büyüktür. Sosyal aktivitelere katılmak, hem eğlenip hem denize girmek istiyor iseniz Benje plajını tercih etmelisiniz. Ek olarak buradan eski şehir manzarası da pek güzel gözükmektedir.

Eski Şehir’in bütün ara sokaklar dar ve dik merdivenler donatıldığı için epey kondisyonlu olmanız gerekmektedir. Ve eski tarihlerde devamlı kuşatıldığı için etrafı surlarla çevrilidir. İlk yapılması gerekli olan şey bu enfes manzara içeren surları ve özel olarak surlara giden stradun caddesini gezmek olmalıdır. Surları gezmek hiçte kolay değil. Dört kapıdan oluşan surları ve her kapının ayrı güzelliklerine şahit olmanız 2-3 saatten fazla vaktinizi alabilir. Planlarınızı ona göre yapmanız gerekir. Surları gezerken yaz mevsimindeki aylarda gitti iseniz çok serin ve rahatlatıcı olan, sur diplerindeki kafeler de rahatlayabilirsiniz. Stradun caddesinde yer bulan Onforio çeşmesini ziyaret etmeden oradan ayrılmayın. Bu çeşme eski zamanlarda baş gösteren vebayı önleme amacı ile yapılmış. Bu kısımda Sponza sarayı, Blaise kilisesi ve Dominica manastırı gezmeniz gereken yapılardır.

 

Dubrovnik’e direk uçuşlar var olan. Split aktarmalıda gidilebilir lakin Dubrovnik havaalanından şehir merkezine servisler var olan olduğundan ötürü direk uçuşla gelmenizde yarar vardır.

40 metreye yakın bir kayalığın üstüne yapılmış Dubrovnik kalesi kesinlikle görülmelidir.

Dubrovnik'te bir sürü ada vardır. Tekne turlarıyla bu adalardan bazılarını gezebilirsiniz.

Eski Şehir’e geldiğinizde ilk görüşte büyülenirsiniz. Dubrovnik unesco koruması altında bir şehirdir. Ve eski şehir’in bütün sokakları açıkça tarih kokar. Taştan tarihi evleri, dar sokakları, adım atılan her yerde tarihi bir kalıntısı, daima çok temiz tutulan çok temiz sokakları ile ‘iyi ki gelmişim’ hissi yaşatır.

Diğer bir denize girme yeri ise Eliphate adasıdır. Lokrum gibi teknelerle ulaşım yapılmaktadır. Denizi çakıldır. Deniz ayakkabılarınızı almanızda yarar vardır. Orada bolca yüzülüp türlü balıkları görme tecrübesine sahip olunmalıdır.

Denize girilebilecek en güzel yerlerden birisi lokrum adasıdır. Lokrum adasında yaşam yoktur. Çok güzel bahçeler, plajlar vardır. Denizi çok temizdir. Yazın bile serin olduğundan ötürü rahatlatır. Plajıyla, bahçeleriyle Dubrovnik’te denize girilebilecek en güzel yerlerden birisidir. Yarım saatte bir kalkan tekneler ile ulaşımı yapabilirsiniz.

Eski şehirde yapmanız gereken diğer bir önemli aktivite ise teleferik gezisidir. Teleferik ile bütün şehre kuşbakışı bakabilirsiniz. Gün batımı teleferiğe binmenizde yarar vardır. Teleferiğe ulaşım dar bir sokaktan dakikalarca merdiven çıkılarak yapılıyor lakin Dubrovnik’te kesinlikle yaşanılması gereken bir tecrübedir.

Hırvatistan’a girişte artık vize uygulanmaktadır. Ama bu vize bütünüyle Avrupa üyeliğinden kaynaklı zorunlu bir işlemdir. Çok girişli bir schengen vizesine sahipseniz pratik bir biçimde girip çıkabilirsiniz. Onun dışında sahip olduğunuz pasaportunuz ve Hırvatistan konsolosluğundan öğreneceğiniz belgelerle turist vizesini 1 gün içerisinde kolaylıkla alabilirsiniz.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Zagreb nasıl gezilir ? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?