Drift nasıl yapılır?

Her şeyden önce driftin trafiğe açık bir yerde yapılmasının hem can aynı zamanda mal güvenliğinizi sıkıntıya düşürebilecek bir hareke...

 

Japonya’da meydana gelen drift veyahut Türkçeleştirilmiş adı ile yanlama; aracın merkez kaç kuvveti vasıtasıyla arka bölümünün kaymasına verilen işlemdir. Ciddi bir motor spor dalı durumuna gelen driftin nasıl yapıldığı ise herkesçe merak edilmektedir.

Her şeyden önce driftin trafiğe açık bir yerde yapılmasının hem can aynı zamanda mal güvenliğinizi sıkıntıya düşürebilecek bir hareket olduğunu hatırlatmak gerekiyor. İşin profesyonellerince çekilen ve yayınlanan gösteri videolarının bile çokca deneme sonrasında montaj sürecinden geçerek sizlere ulaştığını unutmamak gerekiyor.

DRİFT TEKNİKLERİ

Drift kendi içerisinde 7 ana kola ayrılmaktadır. Bunlar yapılış tekniğine şu şekillerdedir;

Debriyaj İle Drift Yapmak: Araç devrinin yükseltilmesi sonrasında debriyajın bir anda bırakılması sonrasında oluşacak patinaj vasıtasıyla yapılmış olan drifttir. Güç ile drift yapma tekniği ile benzerlik göstermektedir.

Hız İle Drift Yapmak: Daha çok geniş virajlarda kullanılan tekniktir. Viraja girerken hız artırımı yapılmaktadır ve araç önü viraj içine doğru çevrilir. Sonrasında hız artırımı aracın arkası kayana kadar devam eder. Böylelikle drift gerçekleşir. Eğer direksiyon fazla kırılırsa drift yapamadan spin atılması muhtemeldir.

El Freni İle Drift Yapmak:  En acemice yapılmış olan drifttir. Bir profesyonelliği yoktur. Dönüşlerde el freni çekilerek aracın arka bölümünün kayması sağlanmaktadır. Sonrasında gaz verilerek aracın yol tutuşu sağlanmaktadır.

 

Fren İle Drift Yapmak: Araç viraja girmesi sonrasında ani fren yapılarak arka kısmın kayması sağlanmaktadır. Sonrasında araca gaz verilerek toparlanması sağlanmaktadır.

Güç ile Drift Yapmak: Viraja girildiği sırada tam gaz verilir. Viraj süpürme hareketi vasıtasıyla drift yapılmış olur. Buradaki temel gereksinim güçlü motordur. Beygirgücü az olan araçlarda bu teknik yararsız kalacaktır.

Karşıt Ağırlık Transferi İle Drift Yapmak: Viraja nizami halde girilmesi sonrasında viraj dışına dönen aracın bir anda viraj içine yöneltilmesi ile oluşan drifttir. Gösterilerde en fazla başvurulan tekniklerden biridir.

Ağırlık Transferi İle Drift Yapmak: Viraja girildiği sırada debriyaja sonuna kadar basılır. Bu biçimde araç fren yapmışçasına yavaşlar ve ağırlık merkezi arkadan öne geçmektedir. Sonrasında debriyajın bırakılıp gazın köklenmesi ile aracın arka kısmı kaymaya başlar ve drift gerçekleşir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Devlet tiyatrosu oyuncusu nasıl olunur? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?