Dip boya ne kadar bekletilir?

Peki, dip boyası yapılmış olan saçların bekleme süresi ne kadar olmalıdır? Bu soruya yanıt olarak kişinin saç cinsi hayli önemlidir. ...

 

Saçlar normal olarak ayda 1,5-2 cm arası uzarlar. Dip boyamada ise saçlarda daha önce bir renk tutturularak, boyanmış, dipten esas saç rengi veyahut beyaz renk çıkmış biçimdedir. Saçınızda röfle yoksa boya yaparken karışımının 3/4 'ünü saçın diplerine uygulayıp 30 dk bekletilmelidir. 30 dakikanın nihayetinde da kalan boya karışımı orta ve uç kısımlarla uyumsuz olmaması için saçın bütününe sürülerek on dk daha bekletilerek toplam 40 dakikada işlem tamamlanır. Boyalı saçlarda saç renginin  alt ve uç kısımlarla uyumsuzluk yaratmaması için dip boyası yapılmış olması gerekmektedir. Aksi durumunda dipten çıkan saç rengi ile uç kısımlar kötü ve uyumsuz görünüm oluşturmaktadır. Saç cinsine göre takriben 3 veyahut 4 haftasonu hariç diğer günlerde saçların dip boyası işlemi tekrarlanmalıdır.

Peki, dip boyası yapılmış olan saçların bekleme süresi ne kadar olmalıdır? Bu soruya yanıt olarak kişinin saç cinsi hayli önemlidir. Esasen boya işlemi bittikten takriben 25 dakika sonra boyanın rengi saça yerleşmiş olur. Ama saç cinsleri değişik olduğundan ve rengin güzelce tutması açısından genel olarak 35-45 dakika arası bekletilir. Her boyanın kullanma talimatında takriben süreler vardır. Çoğunlukla 35-45 arası olan bu sürelerin saçlarınıza göre durumunun ne olduğunu birkaç boya yapınca net olarak siz de anlayabilirsiniz. Eğer saçlarınız ince telliyse bu süre 35 dakika kadardır. Kalın telliyse 40 dakika bekletmek daha iyi tutması açısından yararlıdır. Ek olarak saç diplerinde yoğun beyaz saçlar var ise bu sürenin 45 dakika kadar olması beyazların tümüyle kapanması açısından gereken olabilecektir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Boyalı saçlara nasıl maske uygulanır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?