Dağ bisikleti sporu

Dağ bisikleti, normal bisikletin dışında frene, süspansiyona, tekerlere ve dişlilere sahip olan düz yolların tersine doğa içerisinde ...

 

Bisiklet sevenlerin doğada zorlu şartlar içerisinde yapabilecekleri bir spor dalı olan dağ bisikleti için kullanılan bisikletler doğa koşullarına münasip oldukları için dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Peki, bu spor nasıl yapılmaktadır, nelere dikkatli olunur 

Dağ bisikleti, normal bisikletin dışında frene, süspansiyona, tekerlere ve dişlilere sahip olan düz yolların tersine doğa içerisinde yapılan spordur. Dağ bisikleti normal bisikletten değişik olduğundan ötürü arazi koşullarına uyum sağlamaktadır. Kendi içerisinde de kullanım koşullarına göre sınıflara ayrılır. Normal bisiklete oranla çok parçası değişiktir. Bunun için normal bisikletden de fiyatı yüksektir.

Kıyafet ve tamir çantasının yanında dilerseniz fotoğraf makinesi, zorunlu olarak da su ve enerji verici yiyecekler taşımalısınız. Dağ bisikleti sporu bisiklet kulüplerinin düzenlediği gezi veyahut parkurlarda grup eşliğinde yapılmaktadır. Yapılmış olan alan çoğunlukla şehir merkezlerinin dışında yer bulur. Bunun nedeni ise şehirlerdeki yapılaşmadan ötürü doğanın kullanılamaması, sporun yapılacağı alanların köyler etrafında bulunmasıdır. Dağ bisikleti sporu doğada yapıldığı için karşınıza tehlikeler çıkabilir. Karşılaşabileceğiniz tehlikeler kendiniz ile sınırlı değildir. Bisikletiniz tekerinin patlaması gibi problemlerle da karşılaşabilirsiniz. Bunu yapmak için yapılması gereken şey spora başlamadan önce tamir çantasında tamir aletlerinin peşi sıra pompa ve yedek lastiği de bulundurmanızdır. Küçük ilkyardım çantası da karşılaşabileceğiniz problemlerde size yardım eden olabilecektir. Dağ bisikleti sporu doğanın içerisinde yapıldığı için temiz oksijen eşliğinde yapabileceğiniz bir spordur. Sporunuzu yaparken doğanın içerisinde güzel keşfe de çıkmış olursunuz.

 

Dağ bisikleti sporunu yapabilmeniz için önce normal bisiklet ile düz parkurlarda antrenman yapmanız ve spora grup eşliğinde başlamanız önerilmektedir. Bu spordaki gelişiminiz için önemlidir. Dağ bisikletinde bu spora özel kıyafetleri kullanmalısınız. Spora başlamadan önce bisiklet formaları, kask, gözlük, eldiven, dirseklik ve dizlik, tamir çantası gibi kıyafet ve araçları edinmeniz gerekmektedir. Bisiklet kıyafetleri, zorlu koşullarda karşılaşılacak problemlerde size yardım eden olabilecektir. Mevsimlere göre alacağınız bisiklet forma tipi değişecektir. Dağ bisikleti sporu doğa içerisinde yapıldığı için bu önlemleri almadan spora başlamamalısınız.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Halat çekme nasıl oynanır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?