Çocuklar spora nasıl teşvik edilir ?

Çocuğun hangi sporu yapacağına karar verildikten sonra çocuk iyi bir biçimde motive edilmelidir. İyiden kasıt " Aslan oğlum, sen yapa...

 

Spor her yaşta kimsenin yapması gerekli olan bir eylemdir. Lakin çocuk yaşta kazanılan spor alışkanlığı kişinin hayatı boyunca sağlıklı, enerjik ve motivasyonu yüksek bir birey olmasını sağlayabilir. Bu nedenle ebeveynler çocuklarını, öğretmenler de öğrencilierini her fırsatta spora teşvik etmeli ve onlara gerekli olan maddi-manevi desteği vermelidir.

Çocuğun hangi sporu yapacağına karar verildikten sonra çocuk iyi bir biçimde motive edilmelidir. İyiden kasıt " Aslan oğlum, sen yaparsın kızım, sen en iyisin, kesinlikle başarırsın " gibi fazla beklentili söylemlerle yahut " boşver ne zaman istersen o zaman yap, her şeyi de yapmak zorunda değilsin " gibi vurdumduymaz söylemlerle yapılmaz. Çocuk mantıklı bir biçimde teşvik edilir. Her çocuktan Usain Bolt, Cristiano Ronaldo veya Sharapova olması beklenilemez. Bu sebeple çocuk aşırı motive edilmemelidir. Çocuk dünya yıldızı olacağına inandırılırsa, dünya yıldızı olmadığını anladığı an spora karşı bütün hevesi biter ve bu psikolojik problemlere yol açabilir. Benzer halde çocuğun harikulade olma gibi bir zorunluluğu olmadığı spora teşvik eden sorumlu tarafından da bilinmelidir. Çocuk başarısız olduğu zaman onu aşağılamamalı, arkadaşlarıyla kıyaslamamalıdır.

Çocuk teşvik edilirken arkadaşlarıyla olan ilişkileri iyi gözlemlenmelidir. Çocuk arkadaşlarıyla olan rekabetini abartmamalı, arkadaşlarıyla değil daima kendisiyle yarış durumunda olduğunu iyi bilmelidir. Çocuk bu biçimde teşvik edilirse sporun beden sağlığına katkısı yanında ikili ve grup ilişkilerini geliştirerek daha sosyal bir birey olur.

 

Spora teşvik edilecek çocuk her şeyden önce spora teşvik edecek kişi tarafından tam olarak tanınmalıdır. Çocuğun bir hastalığı var mı, çocuğun fiziği hangi sporları yapmaya müsait, çocuk hangi sporları yapmaya meraklı bunlar çok güzel analiz edilmelidir. Çocuğa spor dalları iyi tanıtılmalı, yer yer denemeler yapılarak çocuğun hangi sporu veya sporları yapacağına karar verilmelidir.

Çocuk spor yapmaya başaladıktan kısa bir zaman sonra özgüveni artmaya başlar, takım çalışmasına yatkınlaşır, zamanı daha iyi kullanmayı öğrenir, hedef koymayı öğrenir ve en önemli olanı eğlenmeyi öğrenir. Spor yaptığı mekanda yeni arkadaşlıklar geliştirerek daha mutlu bir insan olur. Bu nedenle ebeveynler ve öğretmenlerin çocuğu doğru bir biçimde ve doğru sporu yapmaya ikna ederek spora bir kez adım attırması, çocuğa yapılabilecek en güzel teşviktir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Şnorkel nasıl kullanılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?