Çim ne zaman gübrelenir?

En ideal gübre atılma zamanı çimlerin azami büyüme gösterdiği devredir. Çimlere ilkbahar ile beraber yoğun halde gübreleme yapılmaya ...

 

Parklarda, bahçelerde kimselerin göz zevkine hitap eden ve zorlu hayat koşullarının stresinin giderilmesine destek olan çimlerin yeşil ve sağlıklı görüntülerine kavuşmaları için dikkatli olunması gerekli olan çokca temel husus bulunur. Bilhassa çimlerin hangi devirlerde gübrelenmesi gerektiği pek önemli bir konudur. Peki, çim ne zaman gübrelenir?

En ideal gübre atılma zamanı çimlerin azami büyüme gösterdiği devredir. Çimlere ilkbahar ile beraber yoğun halde gübreleme yapılmaya başlanmalı ve yaz mevsimindeki aylarda gübre atımı yavaşlatılmalıdır. Havaların serinlemeye başladığı sonbahar gibi aylarda ise tekrardan çime atılan gübre miktarı fazlalaştırılmalıdır. Sonbaharın son zamanlarında ilk donun meydana geldiği dönemlerde normal zamanda azıcık daha fazla gübreleme yapmak çimlerin gelecek ilkbaharda çok çok kaliteli ve gür halde çıkmasını sağlamaktadır 

Ek olarak çimler her sene köklerini yenilediği için ya senede bir kere veya iki senede bir elenmiş koyun gübresi 1 cm genişliğinde çimin üstüne serilerek tırmıkla çimin köküne işlenmelidir. Yaz zamanlarında ise ayda bir defa her metrekareye 10 gram düşecek halde azotlu gübre atılmalıdır.

Çim gübrelemede önemli başka bir detay da çimleri kırpma sırasında kendisini göstermektedir. Kırpma işlemi boyunca çim üstünde kalan kırpıkların toplanmaması azot gübreleme ihtiyacının dörtte birini karşılar. Ek olarak toplayacağınız çöp miktarı da azalacağından çevreye de yararlı işlem olur.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Plastik masa nasıl temizlenir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?