Çanta nasıl temizlenir?

Hem şık hem spor bir kombin için vazgeçilmeyen bir aksesuar olan deri çantaların temizliği titizlik gerektirir. Kirlenmiş veya bir kı...

 

Kadınların vazgeçilmeyen aksesuarlarından biri olan çantalar, kumaş özellikleri ve dokularına göre çeşitlilik göstermektedir. Deri, bez, süet, rugan değişik malzemelerden üretilmiş çantaların temizlikleri de farklıdır. Hayatın bir parçası durumuna gelen bu aksesuarların temizliğinin doğru yapılmış olması ömrünü uzatır.

Deri Çanta Temizliği

Hem şık hem spor bir kombin için vazgeçilmeyen bir aksesuar olan deri çantaların temizliği titizlik gerektirir. Kirlenmiş veya bir kısmı lekelenmiş olan deri çantayı temizlemek için ılık sabunlu su hazırlanmalıdır. Yumuşak dokulu bir bez ile çanta silinmeli daha sonrasında ılık duru suyla silinmelidir. Son olarak kuru bir bezle kurulanmalıdır. Deri çanta, kurutmak için ısıya maruz bırakılmamalıdır. Belli aralıklar ile deriler için üretilmiş yağlarla bakım yapılmasında yarar vardır.

Bez Çanta Temizliği

Bez çantalar günlük hayatın parçası biçimine gelmiştir. Hayli sık kullanılan bez çantaların temizliği de basittir. En büyük özelliği makine de yıkanabiliyor olmasıdır. Eğer bez çanta üstünde zorlayıcı bir leke var ise, her şeyden önce tampon yapılmalı ve daha nemli bezle silinerek temizlenmelidir. Bez çantaların temizliği, ovularak yapılmamalıdır.

Süet Çanta Temizliği

Mat görüntüsüyle günlük kullanımda oldukça güzel görünen süet çantaların temizliği yapılırken lekenin çeşidine göre hareket edilmelidir. Eğer leke az ölçüde ve sulu ise vakit kaybetmeden kâğıt havluyla alınmalıdır. Süetin özelliğinden ötürü kumaşın üzerinde kalan lekenin temizlenmesinde bu metod yeterli olabilecektir.

 

Leke büyük ve fazla yayılmış ise hiçbir uygulama yapmadan lekenin kuruması beklenmelidir. Daha sonrasında kuruyan lekenin üstü süet fırçası ile kumaşı yıpratacak halde zorlamadan fırçalanmalıdır. Süet fırçası yok ise diş fırçası kullanılabilmektedir.

Rugan Çanta Temizliği

Rugan çanta temizliğinde makyaj sütleri yahut nemlendirici kremler de kullanılabilmektedir. Bu ürünler kullanılarak, bir pamuk vasıtasıyla temizliği yapılmalıdır. Rugan çantanın tozunu almak içinse, kuru yahut hafif nemli bez tercih edilmelidir.

Hayli şık ve gösterişli bir olan rugan çantalar, parlak deri modelindedir. Bu tür çantaların lekelenmesi ve kirlenmesi halinde temizliği limon ile yapılabilmektedir. Bir parça pamuğun üstüne limon sıkılarak lekenin üstüne fazla bastırılmadan uygulanmalıdır. Limon benzer zamanda çantanın parlak görünümünü de yenileyecektir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Japonya nasıl bir ülkedir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?